„Myslím, že všichni už si přejeme návrat do normálního života, takže pro to musíme něco udělat. Očkování už dokázalo vymýtit i jiné choroby a kdyby vakcinace měla pandemii byť jen zmírnit, tak to má určitě smysl,“ vysvětluje vrchní sestra plicního oddělení Pardubické nemocnice Renata Valachová důvod, proč se nechala očkovat.

„Na našem oddělení každý den vidím, že covid-19 není lehké onemocnění a zasahuje opravdu velké množství lidí,“ dodává Valachová, jež byla mezi prvními, kteří na infekčním oddělení Pardubické nemocnice první dávku vakcíny dostali.

Zimní stadion ve Svitavách
Města rozpouští ledové plochy, ekonomicky se je nyní nevyplatí udržovat

Nyní jsou takových zdravotníků již stovky. Lékařce Šárce Kropáčkové denně projde rukama okolo dvou set lidí, kterým aplikuje průsvitnou tekutinu. „Vakcína se aplikuje nitrosvalově, preferenčně do deltového svalu, tedy do oblasti paže,“ popisuje Kropáčková. Po vpichu se ale s očkovancem neloučí, člověk zůstává dalších třicet minut pod dohledem lékařů. „Režim je stejný jako po ostatních očkováních. Obecně se doporučuje vyvarovat se tři dny zvýšené fyzické zátěži,“ radí lékařka.

Prý se zatím nesetkala s tím, že by lidé měli po očkování vedlejší účinky, část z nich jen reflektuje bolestivé místo vpichu. „Samotný vpich vakcíny byl bezbolestný a bezprostředně po něm jsem nic nepociťovala. Jedinou reakcí, která je však běžná i u jiných očkování, bylo na pohmat mírně bolestivé místo vpichu,“ popisuje svou zkušenost naočkovaná sestřička.

Podobný zážitek má i onkolog a pardubický zastupitel Vít Ulrych, který se také rozhodl ihned vyplnit registrační formulář. Po telefonické domluvě mu byl přiřazen termín a první dávku vakcíny již dostal. „Očkování je pro nás všechny šance pro návrat do normálního života, doporučuji očkování i svým onkologickým pacientům,“ říká Ulrych.

Jolana Řehořová se narodila 8. ledna 2021 v 7:26 hodin. Vážila 4140 gramů a měřila 52 cm. Velkou radost udělala rodičům Michale a Radkovi z Horky u Chrudimi. Doma se na sestřičku těšili sourozenci Alice (6,5 roku) a Matěj (4 roky).
Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka na Pardubicku

Než se ale dávka dostane do těla očkovance, čeká ji dlouhá cesta. Na svůj čas lahvičky čekají v chladicích boxech, které udržují teplotu -70 stupňů. „Před použitím se musí rozmrazit. Lahvičky je třeba přenést do teploty 2-8 °C, rozmrazení trvá tři hodiny,“ popisuje Kropáčková proces, kterým musí vakcína projít, aby byla připravena. To ale není vše, lahvička, která obsahuje pět až šest dávek, bude muset ještě párkrát rukama lékařů projít. „Těsně před použitím ji dále necháme dosáhnout pokojové teploty, před ředěním se desetkrát převrátí, následně je naředěna 1,8 mililitry fyziologického roztoku a opět se desetkrát převrátí,“ přibližuje manipulaci s vakcínou lékařka, která z lahvičky následně natáhne tři desetiny mililitru tekutiny a aplikuje ji dalšímu zdravotníkovi.