A to přesto, že odhadované daňové příjmy města budou v roce 2010 o pětinu nižší. Zastupitelé Pardubic ho před koncem roku schválili jako vyrovnaný a s tím, že se bude šetřit. Velká investice, kterou je přestavba padesátimetrového krytého bazénu, ale zřejmě město nemine.

Rozpočet Pardubic na rok 2010 je sestaven jako vyrovnaný a ve výši téměř dvou miliard korun. „V rozpočtu města bude zhruba stejně peněz jako v roce 2009, ale jen díky tomu, že město do něj zapojí i výnos z privatizace bytů ve výši asi 315 milionů korun a počítá se v něm také s úvěrem 190 milionů korun na zahájení rekonstrukce plaveckého areálu,“ řekla Nataša Hradní z tiskového odboru.

„Rekonstrukce plaveckého areálu, kterou neustále kritizuje opozice, se udělat musí, nechceme-li být městem bez krytého bazénu. V průběhu let 2010 a 2011 musíme do modernizace investovat přibližně 650 milionů korun. Není to málo, ale jen prostá rekonstrukce stávajícího bazénu, bez jakékoli modernizace areálu, by přišla na 300 milionů. Levněji by ji nepořídila ani opozice. Myslím, že občané Pardubic si zaslouží standardní rekreační a relaxační zařízení odpovídající počátku 21. století, které chceme vybudovat. Obzvlášť když se nám část investice vrátí z evropských fondů,“ říká primátor Jaroslav Deml.

Obě města v rozpočtu 2010 využijí buď mimořádných příjmů či nastřádaných peněz

S nižšími příjmy v době finanční krize se musí vyrovnat rozpočty měst a obcí. Vlivem nižšího výběru daní přijdou Pardubice v letošním roce, v porovnání s rokem 2008 zhruba o 180 milionů korun ve sdílených daních. V případě druhého největšího města pardubického okresu – Přelouče – jde o desetimilionový propad.

Vedení pardubické radnice říká, že město nechce „projíst“ výtěžek z privatizace bytů. Z prodeje městských bytů by přitom mělo město získat přes tři sta milionů korun. Z tohoto důvodu proto musí velmi pečlivě zvažovat, které akce pro něj budou prioritní a do čeho bude investovat. „Na údržbu vlastního majetku a investice má město Pardubice v rozpočtu necelých 800 milionů korun. Více než půl miliardy chce navíc získat v následujících letech z domácích i evropských dotačních titulů. Z vlastních peněz je totiž schopno financovat pouze další rozšíření kapacity mateřských škol a přístavbu Domova pro seniory,“ říká Nataša Hradní z tiskového odboru magistrátu.

Nižší daňový výnos donutil město Pardubice šetřit ve všech oblastech činnosti magistrátu. Pocítí to například na výplatních páskách jeho zaměstnanci, jimž bude vyplaceno o devět milionů korun méně než loni. Městská policie bude mít pro změnu rozpočet nižší o pět milionů korun. Krácení příspěvků čeká pardubické divadlo, komorní filharmonii i kulturní centrum, méně peněz půjde základním a mateřským školkám.

Nový rozpočet na rok 2010 schválili i v Přelouči. Ten je na rozdíl od pardubického sestaven jako schodkový. „S tím, že schodek budeme řešit z ušetřených prostředků z minulých let, čili nebudeme mít žádný úvěr,“ uvedla včera přeloučská starostka Irena Burešová. „Tento rozpočet nám jednak umožňuje zahájit a profinancovat zhruba padesát milionů na výstavbu budovy nového městského úřadu, jednak dodělat akce, které tady jsou započaté. Z nichž největší je dokončení rekonstrukce centra města.“ Přeloučský rozpočet na příští rok předpokládá příjmy ve výši 155 milionů, výdaje činí 168 milionů korun. „Na třináctimilionový rozdíl použijeme nastřádané prostředky z minulých let,“ dodává starostka, podle níž propad v daňových příjmech jejich města pohybuje kolem deseti a půl milionů korun.