„Ve Štrossově ulici bychom měli všechny stupně péče pro seniory, od těch nejtěžších – Alzheimera, stařecké demence a Parkinsonovy choroby – přes domov s pečovatelskou péčí až po vitální nezávislé seniory ve standardních pečovatelských bytech. To vše propojené do jednoho areálu. Už jsme vykoupili jeden pozemek, kde jsme schopni postavit domov pro seniory, ale přijde nám to málo. Chceme vybudovat komplexní areál s doplňkovými službami pro město. Dokážeme městu přinést péči o seniory i další pracovní místa,“ popsal architekt společnosti SeneCura František Troják.

Podle průzkumu firmy ve spádovém regionu Pardubic chybí 1500 lůžek pro seniory. „Snažíme se státní síť domovů doplnit o síť soukromou. Při hrubých investičních nákladech na vybudování jednoho lůžka v domově, které činí 1 milion korun, na Pardubicku potřebujete 1,5 miliardy korun, abyste lůžka vystavěli a provozovali,“ oslovil Troják pardubické zastupitele.

Samotný projekt se zastupitelům líbil, prodej pozemku ale nepodpořili. Do prosince by totiž radnice měla vědět, zda nebude lepší jej využít pro vybudování městského domova pro seniory.

„Máme potřebu se starat o naši nejstarší generaci. Uvědomuje si to i město, které zadalo hledání místa pro rozšíření domova důchodců. Záměr bychom ale podpořit neměli, protože bychom se měli nejdříve rozhodnout, zda svůj majetek nevyužijeme pro potřeby městského domova důchodců,“ řekl Petr Klimpl (ODS).

„Potřeba lůžek bude v budoucnu velká. Potenciálního investora bych ale požádal, aby počkal, až si město do prosince ujasní, jak využije svoje možnosti,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD), který zároveň poukázal na to, že soukromá zařízení jsou dražší a řada seniorů nemá na to, aby platilo plnou cenu. „Navíc je tu riziko odlivu zaměstnanců z našeho domova, soukromá zařízení mohou platit vyšší mzdy,“ dodal Rychtecký.

Podle Trojáka ale SeneCura nechce městu konkurovat. „Nebráníme se spolupráci s městem. Výstavba bude stát asi 400 milionů korun. Tu investici vám vytrhneme z paty,“ řekl architekt.

Podle zastupitelů se ale jedná o složité území. Nachází se tam veterinární klinika, útulek i sídlo farmaceutické firmy Herbacos. „Toto zařízení potřebujeme. Ale pojďme hledat jiné místo. Teď je tam fungující veterina, pro kterou bychom museli hledat jinou lokalitu,“ přidal se Jiří Lejhanec (Patrioti Pardubic).

Řada zastupitelů ale záměr podpořila. „Myslím, že se to tam velmi hodí. Tato lokalita je pro tento typ zařízení vhodná, je blízko nemocnice. Neměli bychom hledat místo pro veterinu, je v nájemním vztahu, který se dá ukončit. Nepatří tam ani veterina, ani útulek. Pro útulek už hledáme místo dlouho,“ kontrovala Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice).

„Můžeme být rádi, že přišel investor, jenž chce vyřešit problém, který nás brzy čeká. Město není schopné nic takového postavit. Nebo za dvojnásobnou cenu a delším termínu,“ poznamenal Jan Linhart (Patrioti Pardubic).

Pro prodej pozemku však nakonec hlasovalo pouze dvanáct zastupitelů.