Přes devadesát spřežení z patnácti zemí světa porovná své síly na mezinárodních závodech spřežení Rudolfův pohár, které pořádá Národní hřebčín Kladruby nad Labem od 20. dubna do 23. dubna. Ve čtvrtek a v pátek uvidí diváci drezury.

Nejatraktivnější část poháru, kterou je vozatajský maraton, proběhne v sobotu. „Na soutěžící čeká sedm maratonových překážek. Jedna z překážek je postavena jako miniatura kladrubského hřebčína," prozradila ředitelka závodů Dominika Otipková.

Zakončen bude Rudolfův pohár v neděli překážkovou jízdou spřežení, následovat bude vyhlášení celkových výsledků. 

Přijedou světová esa

V královské kategorii čtyřspřeží, která je v letošním roce zahnuta do bodování Světového poháru spřežení, budou startovat hned dvě světová esa, a to australský vozataj Boyd Exell, šestinásobný mistr světa v závodech čtyřspřeží a desetinásobný vítěz FEI World Cupu, a Bram Chardon, holandský vozataj, který je dvojnásobným mistrem Evropy čtyřspřeží, dvojnásobným mistrem světa s nizozemským týmem a dvojnásobným vítězem FEI World Cupu a mistrem světa s čtyřspřežím pony. Nebude chybět ani Jérome Voutaz ze Švýcarska, další jezdec z nejužší světové špičky. Diváci tak uvidí celkem dvacet čtyřspřeží.

„Taková konkurence ještě v Kladrubech nad Labem nikdy nebyla, vidět nejlepší jezdce světa v akci bude pro diváky obrovským zážitkem," uvedl ředitel národního hřebčína Jiří Machek.

V kategorii dvojspřeží zaujme především jméno vícemistra světa Sandro Koalicka. Národní hřebčín bude reprezentovat v kategorii čtyřspřeží Jiří Nesvačil jun. Ten se s Kateřinou Neumannovou zúčastní i dvouhvězdové kategorie dvojspřeží. O první příčky v tříhvězdové kategorii dvojspřeží se z jezdců národní hřebčína utká Petr Novák a Vladimír Moudrý.

Soutěže začínají vždy v 10 hodin. Ve čtvrtek, v pátek a v neděli je vstup zdarma. Za vstup na sobotní program zaplatí dospělý 100 Kč, dítě, student a senior 50 Kč, rodinné vstupné 250 Kč.