„Vloni v létě to bylo velmi výživné, děti se chodily prát do Bartolomějské ulice, záchranka sem během večera jela třeba třikrát. Proč to město nechává dojít do takových dimenzí? Dvě stě lidí v klidu popíjí na náměstí a policie přijede a nic s tím nedělá,“ stěžovala si na posledním zasedání zastupitelstva jedna z obyvatelek centra a vyzvala přítomné zastupitele, aby se začali situací zabývat.

NOČNÍ HLUK JE PROBLÉM VELKÝCH MĚST

„Řešit klid ve večerních a nočních hodinách je standardní problém velkých měst. Zaměříme se na noční hodiny více. Možná v době covidové došlo k určitému rozvolnění, takže se pokusíme přitáhnout opratě,“ ujistil ji primátor Martin Charvát, který se kvůli problému sešel s ředitelem Městské policie Pardubice. Ta na historické náměstí jezdí pravidelně.

Strážníci kontrolují především dodržování provozní doby předzahrádek, kterou vyhláška města na náměstí a třídě Míru prodloužila až do půlnoci.

ZAVŘOU ZAHRÁDKY, LIDI STOJÍ PŘED BAREM

„Přijedou strážníci, vyženou lidi ze zahrádky, ty se zadělají, ale lidi stojí před hospodou a pijí dál,“ řekl další obyvatel náměstí Petr Černý.

Šum a veselí pijanů na zahrádkách mu ale nevadí. „Mám ložnici s okny přímo do náměstí. Samozřejmě, že je tu ruch, ale to je daň za to, že žijeme v centru města,“ zhodnotil Černý s tím, že daleko větší rámus dokáže udělat dvojice, která v brzkých ranních hodinách začne na náměstí debatovat a pořvávat. „Když si o půl páté ráno někdo sedne na chodník a začne rozebírat, jaké to večer bylo, tak stačí dva lidi a ti vás vzbudí spíš než celý dav na zahrádce. Několikrát jsme apelovali na město, jestli by tu nemohly být zvýšené hlídky v ranních hodinách,“ doplnil Černý.

NÁMĚSTÍM ZNĚLY NADÁVKY

Hlasitějšího jedince řešili strážníci například minulý týden, kdy osmnáctiletý mladík na celé náměstí hulákal nadávky. „Nedbal domlouvání od svých kamarádů a ani od strážníků. Dechová zkouška ukázala přes dvě promile alkoholu,“ popsal mluvčí strážníků Jiří Sejkora.

Mladík byl navíc agresivní, a tak skončil v poutech a později i na záchytce. Podle Sejkory ale městská policie od začátku června eviduje jen čtyři stížnosti na rušení nočního klidu. „Ani v jednom případě nemohla hlídka oznámenou skutečnost potvrdit. Je pravda, že noční život na Pernštýnském náměstí zejména o víkendech bývá intenzivnější, zpravidla ale k výraznému rušení nočního klidu nedochází,“ doplnil Sejkora.