Otevřené MČR čtyřčlenných družstev potřetí v historii ovládl ruský Yamal, hned za ním skončil ŠK Zikuda Turnov, který tak slavil titul českého mistra. Za polovinou je Mistrovství Evropy mládežnických družstev, v němž se pomalu krystalizují favorité na vítězství.

Nedělní podvečer přinesl vyvrcholení šachového Otevřeného mistrovství republiky čtyřčlenných družstev, které se hrálo pod názvem Český lev Kolešovice Open. V šestém kole udělal důležitý krok k vítězství ruský Yamal, který v těžkém zápase porazil kolumbijský výběr. Pikantností bylo, že šachisté týmu Antioquia hráli s výrazným časovým hendikepem, jelikož přišli k partii později. Důvod byl jednoduchý, šesté kolo začínalo na rozdíl od ostatních ranních kol již v 8:00, čehož si kolumbijští hráči v propozicích nevšimli. Výbornou formu v turnaji potvrdil brněnský Duras, ten rozebral německé mladíčky z Hageneru drtivým způsobem 4:0. Do boje o medaile se po prohře s Yamalem v uplynulém kole vrátil první nasazený tým ŠK Zikuda Turnov, který porazil mladý pražský tým SK OAZA Praha A 3:1. V závěrečném sedmém kole Yamal potvrdil svou suverenitu, pohlídal si vítězství nad Durasem a stal se suverénním vítězem letošního ročníku. S dvoubodovým odstupem na druhém místě skončil první nasazený tým ŠK Zikuda Turnov A, ten se zároveň stal mistrem České republiky v soutěži čtyřčlenných družstev. Na třetí příčku se skvělým finišem dostala Moravská Slavia Brno, která si tak z Pardubic odváží stříbro z domácího mistrovství. ŠK Duras BVK Královo Pole sehrál vynikající turnaj, ovšem po prohře v posledním kole s ruským Yamalem spadl na nepopulární bramborovou pozici, těšit ho alespoň může zasloužená bronzová medaile z MČR. Skvělé šesté místo obsadil mladý tým Hagener SV 1 z Německa a svou sílu potvrdila kolumbijská výprava, která obsadila páté, respektive deváté místo (ženský tým). Nejúspěšnějšími hráči turnaje se stali zástupci ruského Yamalu IM Belyakov a GM Alexander Potapov, kteří oba získali plný počet bodů (7/7).

Jediným hráčem s plným počtem bodů zůstává v sedmikolovém ratingovém turnaji RMS CZ Open IM Viktor Skliarov, jenž je pronásledovaný pětičlennou skupinou hráčů, kteří mají jen o půl bodů méně. Kromě zahraničních účastníků nás může těšit, že je mezi nimi i domácí talent Michal Jareš z 2222 ŠK Polabiny.

Čtvrté kolo Mistrovství Evropy mládežnických družstev kategorie U18 Open bylo ve znamení tvrdých bojů favorizovaných týmů, většina duelů skončila po dlouhém boji remízou. Ve vedení je čtveřice týmů z Rakouska, Izraele, Srbska a Německa. Celá soutěž je velmi vyrovnaná, první čtveřici pronásleduje první nasazené Nizozemsko.

Na čele kategorie do osmnácti let dívek se usadila dvojice reprezentace Německa a tým z bulharského Plevenu pronásledovaná týmem Slovenska, kterému se podařilo porazit šesté nasazené Polsko 2:0. Remízou skončil souboj českých týmů 1 a 2, skvěle zahrál zástupce Moravskoslezského kraje MS Region, ten po výhrách Kopcové s Gřesovou zdolal Slovinsko 2 2:0.

Po čtvrtém kole kategorie U12 Open se na čele usadil tým Maďarska, v těžkém zápase porazil doposud vedoucí Poláky. V pondělním kole čeká maďarské hráče první nasazená Francie, pokud tento zápas zvládnou, bude je už hodně těžké zastavit. Česká republika prožila na šampionátu velmi úspěšný den, český tým 1 porazil po vítězství Finka a Němce tým Anglie, tato výhra byla velmi důležitá obzvláště pro našeho nejtalentovanějšího hráče Finka, jemuž se nepovedl začátek mistrovství. V neuvěřitelné pohodě dorazil do Pardubic Jáchym Němec z Říčan, jenž si stále drží neuvěřitelnou stoprocentní bilanci. Zvítězilo i Česko 3, po výhrách Tadeáše Hladkého a Tomáše Mohapla porazilo favorizovaný tým Slovinska 2,5:1,5. Velmi dobře hráli i Češi 2, kteří po výhře svého lídra Jáchyma Šmolíka podlehli nejtěsnějším rozdílem mladíčkům z Turecka.

Tahákem čtvrtého kola kategorie dívek do dvanácti let byl souboj druhého nasazeného týmu z Plevenu s Polskem, úspěšnější byly mladé polské šachisty, zvítězily 1,5:0,5 a usadily se tak na prvním místě tabulky. Českým dívkám se bohužel nedařilo, nad jejich síly byly týmy z Anglie a Turecka, v pondělním pátém kole je čeká vzájemný souboj.

V neděli vyvrcholilo Mistrovství České republiky v Hospodském kvízu, mistrem pro rok 2019 se stal Fanklub Dády Patrasové, po roce obsadil stříbrnou příčku olomoucký tým Ti Druzí a bronzovou příčku obsadili pražští SSS. Medaile se rozdávaly i v dalších soutěžích, B-turnaj družstev v bridži ovládlo družstvo Acol, v EVROPA Restaurant Open ve scrabblu zvítězil se ziskem dvanácti bodů z patnácti kol Martin Hrubý. Ve hře go opět po roce dominoval profesionální hráč ze Slovenska Pavol Lisý, v české dámě skončil na nejvyšší stupínku o bod před Jiřím Syslem Filip Kareta.

Neznalost neomlouvá…

Totálního faux pas se dopustil při turnaji čtyřčlenných družstev na festivalu Czech Open v Pardubicích jeden z českých šachistů. Zřejmě neobeznámen pravidly, podle kterých je zakázáno používání mobilních telefonů při partii, se rozhodl si svého soupeře i s aktuální pozicí vyfotit, údajně na památku. Přivolaný rozhodčí v souladu s pravidly ale partii ihned v jeho neprospěch zkontumoval.

„Bylo mi ho líto, on opravdu asi nevěděl, že se to nesmí, ale pravidla hovoří v tomto případě jasně,“ komentoval možná i vtipnou situaci rozhodčí Josef Sýkora. Dodal, že zkontumovaná partie neměla na výsledky turnaje pražádný vliv, protože se hrálo o 84. – 85. místo. Zákaz používání elektronických zařízení v hracím prostoru byl nedávno přijat šachovou federací FIDE, protože se vyskytly případy, kdy mobilní telefony používali hráči k analýzám hraných partií nebo poradám se silnějšími hráči či trenéry.

Posledním případem je usvědčení 58letého velmistra s lotyšsko - českými kořeny Igora Rausise, který byl přistižen na toaletě na turnaji ve Štrasburku, jak analyzuje svoji partii pomocí chytrého telefonu. Rausis pod tíhou důkazů své pochybení přiznal a oznámil ukončení kariéry.

„Byla to opravdu kuriózní situace, ale těch bývá i u šachů dost. Vzpomínám si, že za mnou přišel v jednom z předešlých ročníků hráč s tím, že byl o všechno okraden, ať okamžitě voláme policii, zablokujeme vchody a tak dále. Při čekání na policii ovšem někoho napadlo se ho zeptat, kde se mu to vlastně stalo. Pak se přišlo na to, že si onen údajně okradený jen spletl řadu, kde původně seděl,“ dodal další z kuriozit rozhodčí Josef Sýkora.