Sedmkrát větší zájem o vydání rybářského lístku než obvykle zaznamenali pardubičtí úředníci. Za první čtyři týdny letošního roku museli vyřizovat přes 560 žádostí. Že by se rybaření stalo novým módním trendem? Odpověď je prozaičtější – v roce 2015 totiž končí platnost rybářských lístků na deset let, které byly v roce 2005 omylem vydávány zdarma.

„Před deseti lety byla zákonem zavedena možnost vydávat desetileté lístky, omylem však nebyla určena cena za tento druh lístku, proto byly přibližně do poloviny ledna 2005 vydávány desetileté lístky zadarmo. A na konci loňského a začátkem letošního roku tedy jejich platnost vypršela," vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča.

Zvýšený zájem

Odbor životního prostředí musel v době největšího náporu zřídit dokonce několik dalších pracovišť, přitom běžně postačí jediné. S ohledem na obrovský počet vydaných rybářských lístků před deseti lety se očekává zvýšený zájem o jejich vystavení i nadále.
„Na odboru životního prostředí bylo za leden 2005 vydáno 736 rybářských lístků, nicméně v této době byly vydávány lístky i na úřadech městských obvodů, takže toto číslo nezahrnovalo značné množství rybářů s trvalým bydlištěm přímo v Pardubicích.
Celkové množství těchto dokladů vydaných na území obce s rozšířenou působností tedy muselo být několikanásobně vyšší," řekla Marie Burgertová z oddělení ochrany přírody.

Od 6. června 2012 se změnou Statutu města Pardubic jsou občanům s trvalým pobytem v Pardubicích vydávány rybářské lístky přímo na magistrátu, nikoli na úřadech městských obvodů.

Smysl obvodů

Někteří politici fakt, že obvodům byla většina pravomocí odebrána, kritizují.

„Každý obvod mohl lístky vydávat a díky tomu, že jich je osm, tak se nával rozdělil. Teď jsou na odboru životního prostředí zaskočeni. Copak nemají údaje o tom, kolik lístků se musí obnovit? Na to se přece mohli připravit dopředu. Smysl městských obvodů spočíval v tom, že mohou odvádět tu drobnou práci, která je pro magistrát zbytečná. Místo toho žijeme v paskvilním systému s hromadou úředníků a politiků," nechal se slyšet zastupitel prvního městského obvodu Filip Sedlák (Naše Pardubice).
Ceny rybářských lístků se liší podle délky jejich platnosti – roční stojí stokorunu, tříleté přijdou rybáře na 200 korun a za desetileté se platí pětistovka.

Platná povolenka

Kromě platného rybářského lístku je třeba mít k lovu také platnou povolenku. V Pardubicích ji lze získat v sídle místní organizace (MO) Českého rybářského svazu (ČRS) v ulici Na Vrtálně.

„Povolenky k lovu ryb se také letos prodávají v termínech uvedených v rybářském Zpravodaji, a to prakticky až do konce října. Našim členům zároveň připomínám, aby hlavně nezapomněli včas zaplatit členskou známku a měli tak možnost si i během roku zakoupit povolenku k lovu dle vlastního výběru," připomněl jednatel MO ČRS Pardubice Václav Horák.

Podle Václava Horáka je mezi rybáři nejvíce sledovanou a lovenou rybou kapr.

„V našich revírech se ročně vyloví přes 40 tun všech druhů ryb, z toho kaprů je téměř 35 tun. Sumců se pak každým rokem podaří odlovit zhruba 2,5 tuny a například štik necelé dvě tuny," dodal Václav Horák.