Na začátku června v místním rybníku uhynyly ryby. Na úhyn ryb se přišlo v sobotu 10. června ráno. Zpočátku bylo na hladině jen několik mrtvých zvířat, postupně jejich počet přibýval. V rybníku uhynuli hlavně kapři.

„Okamžitě jsme nasadili čtyři plovoucí čerpadla, aby se voda okysličovala. Na místo byli povoláni odborníci z Institutu ochrany obyvatelstva Hasičského záchranného sboru ČR v Lázních Bohdanči s laboratoří,“ popsala mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

O nehodě jsme psali zde: 

Hasiči se snažili zředit znečištěnou vodu pomocí čtyř plovoucích čerpadel, aby nedocházelo k dalšímu úhynu ryb.
V rybníku na okraji Pardubic uhynuly ryby. Hasiči museli zředit znečištěnou vodu

Laboratoř následně potvrdila dostatečný obsah kyslíku ve vodě. Rozbor odebraných vzorků současně potvrdil, že se ve vodě nacházejí amonné ionty. To je ukazatel znečištění vody. Hasiči uvedli, že v pátek Drozdice a okolí zasáhly silné deště. Nevyloučili tak, že by rybník mohly znečistit splachy z okolních polí.

Hasiči do kontaminovaného rybníku připustili asi 600 tisíc litrů vody. Prováděli i okysličování vody. Stav ryb, které přežily, se pak zlepšil po naředění vody.

„Po 30 hodinách tvrdé práce už Drozdický rybník vypadá lépe, ale ještě není vyhráno. Poděkování patří hlavně hasičům z Drozdice za jejich nasazení a všem našim sousedům z Hostovic, Dašic a Pardubic za pomoc. Skoro tuna mrtvých ryb je pro nás velké neštěstí. Ještě jednou díky všem, kteří pomohli,“ řekl Jan Procházka, starostka Městského obvodu IV Pardubice.

Možný zdroj znečištění zjišťuje odbor životního prostředí. Případem se zabývá i policie, podle ní se škoda pohybuje kolem sta tisíc korun.

V rybníku na okraji Pardubic uhynuly ryby. Hasiči museli zředit znečištěnou vodu.V rybníku na okraji Pardubic uhynuly ryby. Hasiči museli zředit znečištěnou vodu.Zdroj: Deník/Nikola Remešová

Místní chtějí rybník znovu oživit. Lidé mohou přispět dobrovolnou částkou na transparentní účet, který městský obvod zřídil. Sbírka poběží až do konce prosince. „Vážení spoluobčané, přátelé, kamarádi a všichni kteří chtějí pomoc dobré věci. Prosím o jakýkoliv finanční dar na transparentní účet na pomoc zničenému rybníku v Drozdicích. Všem vám moc děkuji,“ sdělil Procházka.

Podívejte se na tu zkázu. Fotogalerie z víkendu 10. a 11. června, kdy došlo k úhynu ryb.