Centrum léčby závislosti na tabáku při plicním oddělení Pardubické nemocnice zaznamenalo vloni rekordní zájem kuřáků, kteří se chtěli svého nebezpečného zlozvyku zbavit. Největší nápor klientů řešila vedoucí poradny Jana Nedbalová na podzim.

Může to souviset s drastickými obrázky, kterými musí výrobci již několik měsíců označovat cigarety a další tabákové výrobky? „Toto opatření vítám, ale kuřáky neodradí, koupí si pouzdro, obrázky skryjí a brzy otupí. Může však mít vliv na mladou generaci, která se rozhoduje, zda kouřit. Prokázaly to i zahraniční studie, například v Austrálii po zavedení obrázků klesl počet kuřáků o dvě procenta," objasnila Jana Nedbalová, vedoucí pardubické poradny pro odvykání kouření.

JAK UMÍRÁME „NA PLÍCE"

Statistiky hovoří jasně. Podle čísel Češi nejčastěji umírají na nemoci oběhové soustavy. V roce 2015 na ně zemřelo 41, 9 procent mužů a 49, 9 procent žen.

Druhou nejběžnější příčinou úmrtí jsou pak nádorová onemocnění. „Pokud jde o úmrtí na nádory, rakovina plic patří k nejobvyklejším příčinám u mužů a od roku 2009 i u žen. Tento typ zhoubných novotvarů je spojován s kouřením, jehož obliba u žen zatím neklesá," upřesnila čísla za Český statistický úřad demografka Magdaléna Poppová.

Právě kouření je často spojováno jak s nemocemi oběhové soustavy, tak s rakovinovými onemocněními různého typu – vévodí samozřejmě rakovina plic.

Boj české vlády s cigaretami bude letos pokračovat. Po nechutných fotografiích má v květnu přijít na řadu plošný zákaz kouření v restauracích. Jana Nedbalová z centra pro léčbu závislosti na tabáku ho velmi vítá. „Lidé začínají často znovu kouřit v jisté společenské situaci. Když se do ní nedostanou, nezapálí si. Je to ohleduplné také vůči servírkám a číšníkům. V jejich případě nebyl dodržován zákoník práce a oni byli nuceni pracovat v kuřáckém prostředí. A v neposlední řadě je tu opět vliv na mladou generaci, která tráví v barech a kavárnách podstatnou část svého času," dodala Jana Nedbalová.

Zákaz kouření v restauracích vítají dokonce i někteří kuřáci. „Nemám ráda zakouřené prostory. Po hodině mně slzí oči a chci pryč," uvedla Pavla Chaloupková z Dašic, která už s cigaretami dvakrát skončila, ale závislost na tabáku ji vždy znovu přemohla.

BAR BEZ DÝMU?

Provozovatele baru v Pardubicích Davida Homolku zákaz kouření štve. „K baru cigareta patří, chápal bych to v restauracích, tam si klidně půjdu zakouřit ven," řekl. „Hosté budou zřejmě chodit kouřit před podnik, ale tím se zvýší riziko odchodů bez placení, vznikne nepořádek a také hluk, což může být problém," doplnil provozovatel baru.