Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"S opozicí chci komunikovat," říká Jakub Rychtecký

Pardubice – Město Pardubice má nové vedení. Primátor a jeho náměstci se zabydlují v nových funkcích. Co dělali před vstupem do politiky a na co se chtějí zaměřit při své práci na magistrátu. To se dozvíte díky seriálu Pardubického deníku.

2.12.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Dnes si můžete přečíst rozhovor s náměstkem primátora JAKUBEM RYCHTECKÝM, který bude zodpovědný za sociální politiku, zdravotnictví, školství, sport, kulturu a cestovní ruch.

Pardubickým zastupitelem jste byl už v předchozích čtyřech letech. Jak se ze zastupitele stane náměstek?
O veřejné dění jsem se zajímal již při studiích na sportovním gymnáziu. Po čtyřech letech v zastupitelstvu jsem chtěl pokračovat, nepočítal jsem ale s tím, že by to dopadlo až takhle. Když mě ale s nabídkou oslovil náš lídr Vladimír Ninger, tak jsem se v první řadě poradil doma s manželkou. Čekáme totiž druhého potomka. Žena mě v rozhodnutí přijmout tuto funkci podpořila.

Předtím jste pracoval jako tiskový mluvčí na krajském úřadě. Využijete něco z této pozice i ve své nové funkci?
Tam jsem byl v jiné roli, takže vím, že každý úředník potřebuje od politika přesné zadání. Proto se od začátku snažím hovořit s úředníky velmi otevřeně a dávat jim konkrétní zadání úkolů.

Jak jste se na radnici zabydlel? Překvapilo vás na novém postu něco?

Překvapilo mě, že hodinu po mém nástupu do práce mi zmizela moje asistentka, protože musela jít hlídat nemocné dítě. Ale musím říct, že jsem to nakonec ani nepocítil, protože to tady na úřadě velmi dobře funguje.

Celé vedení města nyní řeší rozpočet. Jaké konkrétní úkoly čekají v nejbližší době na vás?

Nejprve jsem se seznámil s chodem úřadu a setkal se s většinou pracovníků odborů, které mám ve své gesci. Zúčastnil jsem se také workshopu s odborníky na cestovní ruch. Tam jsme se shodli, že potenciál vidíme ve využití břehů Labe a Chrudimky. V současnosti také řeším otázku dotací v sociální oblasti, abychom mohli poskytovatelům vyplatit peníze již v průběhu ledna. Do konce roku chceme vyhlásit dotace i v dalších oblastech, například sportu a kultury. Jedním z mých hlavních úkolů ale bude projekt startovacího a sociálního bydlení.

Jaké očekáváte vztahy s opozičními stranami? Na ustavujícím zastupitelstvu to vypadalo, že to nebudete mít jako koalice jednoduché…
Myslím, že je zcela legitimní, že se nás opozice ptá. Kdyby se neptala, tak je to špatně. Domnívám se, že je potřeba s opozicí vycházet dobře. V komisích, které mám pod sebou, s nimi určitě budu komunikovat. Neodpustím si ale poznámku, že vystupování bývalé primátorky Štěpánky Fraňkové, které si lidsky vážím, bylo přehnané. Velikost politika je v tom, jak je schopen snášet porážky. Ale třeba s bývalými náměstky Františkem Brendlem a Jindřichem Tauberem jsem už domluvený, že se v nejbližší době sejdeme. Zajímá mě jejich pohled na některé projekty a agendu, kterou vykonávali přede mnou.

Nebudou mít sociální demokraté trochu těžší pozici než hnutí ANO? Těžko se bude kritizovat předchozí vedení města, když ČSSD v něm byla nejsilnější stranou…
Nemyslím si, že všechno, co se tady v minulém volebním období udělalo, bylo špatně. Nic není černé nebo bílé. Do obnovy majetku základních škol a školek se poměrně hojně investovalo. V tom chci pokračovat, jenom pro představu hodnota majetku, kterou mají základní a mateřské školy, Sociální služby města a další příspěvkové organizace zřizované městem ve výpůjčce je okolo 1,5 miliardy korun. Jsou ale oblasti, kde chceme jít jiným směrem. Tam počítáme s tím, že si to budeme muset zdůvodnit.

Autor: Lukáš Dubský

2.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení