S příchodem předvánočního období se zvyšuje riziko krádeží nejen vánočních stromků, ale i jmelí, které roste jako poloparazit na větvích v korunách dospělých stromů. „Lesy ČR proto posilují intenzitu dozoru v lesích a zároveň činí řadu preventivních opatření, aby ohrožené porosty ochránily. Trhání jmelí coby symbolu Vánoc je přitom zakázáno zákonem o lesích a povolit ho může jen majitel nebo správce lesa. Lidé pokoušející se jmelí z lesů nelegálně získat totiž způsobují nejen velké škody na stojících stromech, ale často ohrožují i svůj vlastní život,” uvedl tiskový mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.


Hajní spolupracují 
s policií

V rámci prevence se lesníci v předvánočním čase pohybují zejména v místech, která by zloděje mohla nejvíce nalákat. Dohled probíhá každý den nepravidelně v denní či noční dobu. Samozřejmostí je, stejně tak jako loni, i spolupráce s Policií České republiky. „Zatím žádné krádeže hlášené nemáme. Nicméně nějaká opaření plánujeme. Z taktických důvodů je však nebudeme konkretizovat,” potvrdil Deníku mluvčí pardubické policie Jozef Bocán.

Lesy ČR proti nenechavcům již několik let bojují nejrůznějšími zbraněmi. Například u mladých lesních kultur používají postřik chemickým roztokem, který na stromcích není vidět a za chladu většinou ani cítit. Při pokojové teplotě však tato látka silně zapáchá. Je ovšem otázka, jestli zloděje tento postřik může v lese od krádeže odradit, když není ani vidět ani cítit…

V neposlední řadě však lesníci přistupují i k odstraňování bočních větví či přestříkávání větví a kmínku stromu barevným sprejem, čímž sníží estetickou atraktivnost stromku. Lidem se navíc krádež stromku rozhodně nevyplatí: každému zloději totiž hrozí pokuta, která může dosáhnout až výše 15 tisíc korun!

Zemřel po pádu, 
při trhání jmelí

Při krádežích navíc lidé riskují i své vlastní zdraví a životy, neboť jmelí roste až ve vrcholových partiích stromů, a není proto snadné se k němu dostat. Lidé tak šplhají do obrovských výšek, aniž by přitom měli odpovídající vybavení a znalosti. Před pěti lety na to doplatil nedaleko Chrudimi i mladý muž, který při nelegálním česání jmelí spadl z dvacetimetrového stromu a zraněním na místě podlehl. Jiní nenechavci naopak používají k výstupu do korun stromů stupačky s kovovými hroty, které narušují kůru zdravých stromů. Ty jsou pak náchylnější k nákazám dřevokaznými houbami, což může vést až k úplnému odumření stromu. „Řada lidí se kvůli pár větvičkám jmelí nebojí ani samotný strom pokácet,” dodal Zbyněk Boublík.

V posledních letech je naprostá většina vánočních stromků na trhu pěstována specializovanými firmami na plantážích mimo les, kde je možné dosáhnout významně lepšího estetického vzhledu než u stromků v lese. Lesy České republiky mají k dispozici pouze velmi omezený počet tzv. vánočních stromků z nutných prořezávek prováděných při běžné péči o mladé lesní porosty.

Reklama straší zloděje divočákem

Krádežím stromků se svým způsobem věnuje i jedna velmi populární předvánoční televizní reklama. Téměř zdomácnělá věta malé holčičky: „Já nemusím, já už ho vidím” však nereaguje na policistu či hajného, nýbrž na divočáka se zahnutými zuby nahoru…