„Letos se nám pro výcvik velmi vydařilo počasí, i když noční silné deště, bouřky a nárazový vítr nebyl zase ideální pro stanování, nakonec jsme ve stanech vše přečkali bez újmy. Díky tomu, že nebyla na rozdíl od loňska úmorná vedra, mohli jsme se psy cvičit i přes den,“ zhodnotil podmínky soustředění majitel Výcvikového střediska psů a hlavní instruktor Jan Štěpánek.

Kromě běžných psů, které cvičí jejich majitelé pro ochranu svého majetku a života, se výcviku účastnili i služební psi z Městské policie Lázně Bohdaneč a Jaroměře.

„Bohužel nám zde chyběli psovodi z Městské policie Pardubice, kteří letos na poslední chvíli museli účast zrušit z důvodu nemoci psů,“ zalitoval Štěpánek.
Výcvik policejních psů je totiž stěžejní náplní speciálních soustředění.

„Mohli jsme si procvičit se všemi třemi služebními psy některé dovednosti, na jejichž výcvik není při běžném celoročním výcviku moc času. Především taktiky týmu při zákroku se psem proti nebezpečnému ozbrojenému pachateli, noční prohledávání rozsáhlého zalesněného terénu a podobně. Velký dík patří i ostatním účastníkům tábora, zejména rodinným příslušníkům, protože díky jejich aktivní spolupráci v roli komparzu bylo možné procvičit i tak složité situace, jako je zákrok hlídky se psem při domácím násilí v uzavřené místnosti, kde jsou plačící děti a agresivní osoba, což je pro psa velmi nepřehledná a složitá situace a vyžaduje velmi náročný nácvik,“ pochvaloval si průběh soustředění vrchní strážník Pavel Řehoř z Městské policie Lázně Bohdaneč, který je zároveň psovodem.