Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sběratelé minerálů zvládají opravdu "těžkého" koníčka

Pardubice - V Pardubicích se konala mezinárodní výstava kamenů, šperků z nich i zkamenělin. Zájem o nerosty neklesá

16.3.2009
SDÍLEJ:

Mezinárodní výstava kamenů, šperků z nich i zkamenělin v PardubicíchFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Krize nekrize, některé sběratelské obory jedou vesele dál. Alespoň takového pocitu mohl nabýt ten, kdo se v sobotu vydal do Domu kultury Dukla v Pardubicích, v němž se konala mezinárodní prodejní výstava minerálů, zkamenělin a šperků.

Zatímco sobotní ráno se příroda ozývala zpěvem ptáků a vůní o sobě dávalo vědět přicházející jaro, v prostorách kulturního domu se chystala přehlídka toho, jak dokonale dokáže čarovat příroda „neživá“. Východočeský mineralogický klub Pardubice opět připravil tradiční burzu, tentokrát s pořadovým číslem dvacet osm. Určité sběratelské obory to mají doslova lehké, namátkou jmenujme filatelisty. Milovníci geologie, minerálů a všeho, co se k tomuto vědnímu oboru váže, to mají nepoměrně těžší. A to přesně podle významu tohoto slova. „Někdo má s sebou dvacet, jiný až dvě stě kilogramů,“ popisuje přítomné sběratelské exponáty či kousky k prodeji předseda pořadatelského klubu Jaromír Čermák a říká s úsměvem: „Je to zkrátka těžký sběratelský koníček.“

Ceny spíše rostou

Do Pardubic tentokrát přijelo na osm desítek vystavujících – jak klasických sběratelů, tak lidí, kteří se prodejem kamenů spíše živí. Zaplnili tři sály a foyer k tomu. Také o návštěvníky neměli pořadatelé nouzi, na Duklu si našlo cestu kolem osmi set návštěvníků. Nejen obdivovat, ale povětšinou i zakoupit a odnést domů si mohli od rozmanitých minerálů přes zkamenělé žraločí zuby a kapradiny až po kameny opracované na dekorativní předměty a šperky. Cenové relace byly různé – od doslova korunových položek až po úlovky za tisíce korun. „Neřekl bych, když vidím ruch tady, že by na nás dopadla nějaká krize. Odhadl bych, že se nakupuje pořád stejně,“ soudí Jaromír Čermák. „Lidí chodí pořád podobně a také nákupy jsou tak nastejno.“ Podle Čermáka ceny u některých minerálů a dalších přírodnin i stoupají. „Záleží na sběratelích. Když někdo opravdu chodí hledat a sbírat, tak má ceny přibližně stejné. Ale obchodníci, kteří minerály vozí třeba z Brazílie nebo Maroka, jdou s cenami nahoru. Před deseti lety byly ceny u některých vzorků zhruba poloviční. Na některých nalezištích také vzorky ubývají - a to je konkrétně případ Maroka – proto i stoupají ceny.“

Východočeský mineralogický klub Pardubice v současnosti sdružuje na tři desítky členů.Od loňského roku se rozhodl pořádat výstavu minerálů dvakrát do roka a vedle březnového termínu připravil i prosincový. Kdo si tak bude chtít před Vánoci pořídit zajímavý dárek pro své bližní, na konci roku se sem může vydat znovu.

Autor: Petr Doubrava

16.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení