Na fotografiích vypadá jako obyčejné veselé dítě. Ve skutečnosti však tříletá Justýnka Svobodová z Pardubic trpí Williamsovým-Beurenovým syndromem. Jedná se o genetickou vadu, na sedmém chromozomu jí chybí asi dvacet genů. A to Justýnce přináší celou řadou zdravotních komplikací.

Zdravotní problémy

Justýnka trpí středně těžkou mentální retardací, centrálním hypotonickým syndromem, hyperkalcémií (zvýšenou koncentrací vápníku v krvi), astigmatismem. Aby  toho nebylo málo, má zúženou plicnici, špatné postavení zubů a na pravé ruce srostlé předloketní kosti. A tím výčet problémů zdaleka nekončí…
Celý den musí Justýnka nosit pleny, potřebuje pomoci s oblékáním, jídlem, zkrátka se vším. Mentálně je totiž na úrovni dětí ve věku třinácti až čtrnácti měsíců.
Jsou to teprve tři měsíce, co se Justýnka naučila chodit, stále je ale co pilovat, velké vzdálenosti jsou pro ni nepřekonatelnou překážkou a unaví se velmi brzo. K tomu všemu má ještě citlivý sluch. Na některé zvuky reaguje tak, že si zacpává uši nebo pláče.

Lady Williamsová

„Nikdy se člověk nesmíří s tím, že má postižené dítě. Ale… Musí se s tím naučit žít. Za nic na světě bych ji nevyměnila, je to moje malá lady Williamsová. Justýnka je usměvavé sluníčko. Miluje hudbu, zvukové hračky a skoro každého," popisuje její maminka Pavla Šklíbová.
Tento pozitivní postoj však nic nemění na tom, že péče o Justýnku stojí velkou sumu peněz. Osobní asistence ve školce vyjde na třicet tisíc korun za půl roku. Justýnka však potřebuje asistentku i na odpolední rehabilitace. Rovněž musí podstupovat celou řadu terapií. Pavla Šklíbová navíc vychovává Justýnku a její dva bratříčky sama a sociální dávky rozhodně všechny nutné náklady nepokryjí.

Kalendář a víčka

Vy však můžete celé rodině pomoci. A máte hned několik možností, jak to udělat. Jedním z nich je, že si zakoupíte charitativní kalendář ženského hokejbalového týmu HC Jestřábi „Roštěnky" Přelouč. Kalendář bude k dostání při zápasech zimní ligy na hokejbalovém hřišti v Přelouči. Objednat si jej můžete také na e-mailové adrese rostenkyprojustynku@seznam.cz. Celý výtěžek z prodeje kalendáře je určen na podporu Justýnčiny léčby.
Druhým způsobem je sběr víček od PET lahví, džusů a mléka. Ty pak od Justýnčiny maminky vykoupí olomoucká firma na zpracování plastu.
„Na zaplacení půl roku rehabilitací potřebujeme dvě tuny víček, deset víček přitom váží dvacet dekagramů. Za jakoukoli pomoc jsme vděční," říká Pavla Šklíbová.

Kam s nimi?

Víčka je nyní možné odevzdávat například v pardubické pivnici U Taxisu. Poslední výkupní den je 31. května příštího roku.V současné době jich rodina má již padesát kilogramů a řeší tak problém, kde je skladovat.
Pomoci Justýnce můžete i jakoukoli finanční částkou, číslo bankovního účtu je 160453973/0600. Lenka Štěpánková