Kolik se vybraloHolice 72.893 korun
Horní Jelení 35.392 korun
Lázně Bohdaneč 16.441 korun
Pardubice 205.733 korun
Dašice 12.851 korun
Sezemice 26.350 korun
Srch 21.414 korun
Rohoznice 19.804 korun

Tříkrálová sbírka na Pardubicku vynese přes milion korun. Včera pořadatelům z charity zbývalo sečíst obsah ještě 26 pokladniček. V již rozpečetěných 369 schránkách se nacházelo celkem 1.004.558 korun.

Ředitelka Oblastní charity Pardubice Marie Hubálková je s letošním ročníkem akce velice spokojená, a to nejen s vybranou sumou. „Důležité jsou i hezké zážitky z koledování, těch špatných je rok od roku méně, a za to jsme velice rádi," uvedla Marie Hubálková.

Vloni se na Pardubicku podařilo vybrat 995 tisíc korun. Pětašedesát procent z vykoledovaných peněz se vrací zpět do regionu.

Mobilní péče pro umírající

Pardubická charita letos z Tříkrálové sbírky podpoří zejména mobilní hospicovou péči, která pomáhá rodinám s domácím ošetřováním nevyléčitelně nemocných, umírajících blízkých.

„Myslíme si, že když člověk přišel na tento svět s láskou očekáván, měl by s láskou z tohoto světa i odcházet. Chceme přispět k tomu, aby každý, kdo si to přeje a komu to jeho rodina umožní, mohl zemřít doma," řekla Marie Hubálková s tím, že mobilní hospicové péči se chtějí letos více věnovat.

„S naší pomocí mohou rodiny náročnou péči zvládnout, máme nejen zdravotní sestry, ale i vlastního lékaře a psychoterapeutku, kteří je budou navštěvovat přímo u nich doma," přiblížila Marie Hubálková. Domácí hospicová péče je hrazena ze zdravotního pojištění, grantů a darů.

Dále výtěžek ze sbírky pomůže zaplatit zámkovou dlažbu pro objekt odlehčovacích služeb v Mikulovicích v bývalé faře, která funguje podobně jako denní stacionář či laicky řečeno „školka" pro seniory a nemocné klienty, o něž pečují jejich rodiny. I z tohoto projektu, který byl zahájen vloni na podzim, mají pracovníci pardubické charity radost.

„Když vidíte staré lidi, kteří přišli o partnera a cítili se velice osaměle, jak znovu navazují nové vztahy, přátelství a říkají, že zase našli chuť žít, je to povzbuzující," uvedla ředitelka charity.

Třetí větší akcí, kterou charita podpoří ze sbírky, bude stavba nové kanceláře v objektu v Češkově ulici v Pardubicích, kde poskytuje služby pro rodiny s dětmi a také pěstouny. Část z výtěžku poputuje k ženě z Rohoznice, které dva dny před zahájením Tříkrálové sbírky vyhořel dům.