Pomoci jim v tom má občanské sdružení Okruh, které založili jako reakci na údajnou ignoranci státních, krajských i městských orgánů řešit dopravní problematiku v Hradci. Především se jedná o ulice Antonína Dvořáka, Magdaleny Dobromily Rettigové, Okružní a další lokality podél silnice I/35. „Řešením dálkové dopravy ve městě se koncepčně nikdo nezabývá. Město chce dát hromadu peněz na Benešovu třídu, ale že se centrem valí dálková doprava, nikoho nezajímá,“ řekl jeden z představitelů nově vzniklého občanského sdružení Okruh, František Bláha z ulice Magdaleny Dobromily Rettigové. Dodal, že cílem sdružení je vytěsnit kamionovou dopravu z města.

Na neřešení dlouhodobě neudržitelné situace v této části krajského města si stěžuje další ze zakládajících členů občanského sdružení Okruh Ladislav Chytrý z Dvořákovy ulice. „Podívejte se na mapu a ukažte mi jiné město kromě Hradce, kde se slévá doprava z šesti směrů,“ tvrdí a dodává, že velká část vozidel se přitom valí středem města.

Přiznal, že po loňské výměně oken v jejich ulici se situace zlepšila, ale jen částečně. „Hluk není takový, ale vibrace a smog, který dýcháme, zůstaly stejné. Pokud chcete doma vyvětrat, máte smůlu,“ říká. Tvrdí, že jde také o bezpečnost. „V tomto týdnu jsem viděl, jak náklaďák vjel na chodník. Ještě že tam nikdo nešel,“ sdělil Deníku Ladislav Chytrý.

Pokud se bude dopravní situace v této části města zhoršovat a Okruh neuvidí snahu situaci řešit, je podle Františka Bláhy odhodlán sáhnout k protestům. Jakým, zatím nedokázal upřesnit, nicméně uvedl, že loňský protest se osvědčil. Tehdy v ulici M. D. Rettigové skupinky lidí přecházely přes přechod pro chodce sem a tam, čímž dopravu brzdily. „To je ale až krajní možnost, jednoznačně dáváme přednost jednání,“ uvedl Bláha.