Atletika je královnou sportu a v Pardubicích patří k nejúspěšnějším sportovním odvětvím. Hvězda Pardubice je zase největší atletický oddíl v kraji a jeden z patnácti nejúspěšnějších v rámci celé České republiky.

V národním dresu

„Hvězdáři“ v současné době počítají ve svých řadách celkem 756 členů, z toho je 604 dětí ve věku od 5 do 19 let. Přesně deset atletů Hvězdy reprezentovalo v loňském roce Českou republiku na vrcholných akcích: na mistrovství světa, mistrovství Evropy a také mezistátních utkáních v mládežnických kategoriích.

Halového světového šampionátu se zúčastnila juniorská sprinterka Lada Vondrová, a obsadila na něm výborné třinácté místo. Na mistrovství světa v běhu do vrchu startovali Jan Janů a Lucie Maršánová, mistrovství světa chodeckých týmu úspěšně absolvoval Lukáš Gdula.

Také na světovém šampionátů veteránů měla Hvězdu své zástupce. Jana Kárníková vybojovala stříbro ve vrhu koulí a v hodu diskem osadila solidní čtvrtou příčku. Na mistrovství Evropy dospělých se představila Lada Vondrová, evropský vrchol v běhu do vrchu velmi úspěšně absolvovali běžci Lucie Maršánová (5. místo) a Jan Janů (9. místo). Ten dal o sobě nahlas vědět i na světovém poháru v běhu do vrchu, kde v konečném pořadí obsadil pátou příčku. místo. Dorostenecký evropský šampionát byl premiérou pro nadějného kladiváře Jana Doležálka. Mezistátních utkání svých věkových kategorií se zúčastnili Michaela Neprašová, Jan Doležálek, Daniel Urban, Adéla Korečková a Jiří Šanda. Velkým pozitivem je, že družstvo mužů si vybojovalo extraligovou příslušnost i pro nadcházející sezonu.

Ilustrační foto.
Pardubičtí skončili roztaveni v huti

Na třicet akcí

„Hvězda Pardubice je nejen úspěšný oddíl, ale i prověřený organizátor soutěží, každoročně jich pořádá na tři desítky. Výjimku netvořil ani rok 2018.

„Mimo ligových soutěží, krajských přeborů, školních závodů a závodů pro veřejnost pořádáme čtyři velké akce. V březnu je to tradiční Velká cena města Pardubice v hodu břemenem, oblíbený závod pro siláky. Osmý květen je zase termínem pro těméř padesátiletý běžecký závod Desítka Hvězdy Pardubice, v rámci kterého pořádáme i Lidový běh a Běh pro rodiče s dětmi. V roce 2017 jsme poprvé uspořádali i Dětský den s atletikou, který sklidil zaznamenal velký ohlas. A tak jsme na něj navázali. Vloni prošlo branou stadionu na 1600 lidí, což je nebývalá návštěvnost. Letos jsme naplánovali třetí pokračování této akce a pro děti opět připravíme spoustu zábavy i dárků. Koncem června pořádáme Pardubický atletický mítink, kde mohou diváci vidět české reprezentanty v akci. Sezonu uzavírá zpravidla Mikulášský běh, jehož prosincový 21. ročník měl rekordní účast 236 startujících. Přičemž převážná část byli děti a mládež,“ vyčísluje pořadatelkou práci Iva Toušová, předsedkyně.

Děti na prvním místě

„Rok 2019 bude opět velmi náročný, jak sportovně, tak i organizačně a finančně. Halovou sezonu jsme již zahájili, naši atleti se ukázali na Akademickém mistrovství republiky i na veřejných závodech v Praze a v Jablonci nad Nisou. Na konci ledna 27. ledna nás čeká krajský přebor Pardubického kraje, v únoru pak České šampionáty dospělých a mládeže. V březnu je na programu halové ME dospělých a halové MS veteránů. Rovněž letní období bude velmi pestré a vyvrcholí světovým šampionátem dospělých na začátku října,“ informuje.

Ona i její tým myslí především na budoucnost klubu. A to je vždy mládež a děti.

„V oddíle máme pět stovek dětí do patnácti let a je pro ně potřeba zajistit dostatečný počet kvalifikovaných trenérů, potřebné vybavení a organizačně zabezpečit vše potřebné, aby se dětem dobře sportovalo. A my v nich mohli rozvíjet lásku ke sportu, který se pro ně může stát i životním stylem,“ uzavírá Iva Toušová.

(yak, zz)

Hokejová extraliga: HC Dynamo Pardubice - HC Olomouc.
Hovorka: „Byli jsme hladoví po gólech"