Servisní skupiny jsou vždy jedinečné – jak v počtu lidí tak v jednotlivých odbornostech. „Existují případy, kdy byl vyslán jeden specialista na týden nebo naopak skupina osmnácti odborníků na čtyři týdny,“ řekl mluvčí Agentury logistiky Jakub Moravec.

„V uplynulém roce vojáci odpracovali téměř dva tisíce hodin a byli na sedmi výjezdech,“ dodal Moravec.

Češi vyjíždějí zejména na Balkán, do pobaltských zemí, států Beneluxu nebo do Polska a Německa. Odborníci z Bohdanče ale často odjíždějí také do Afriky. Výjimkou nebylo Mali, Sinajský poloostrov, Irák a dříve také Afghánistán nebo Kuvajt.

Odborníci na zbraně, bojová vozidla Pandur i obrněné vozy v zahraničí často bojují s extrémními podmínkami. Pracovníci, kteří nejčastěji odjíždějí na dva až tři týdny, čelí problémům s nezvyklým horkem či zimou. Práci jim často ztěžuje písek, prach nebo vlhkost.

„Asi nejtěžší podmínky jsem zažil v Iráku. Přijeli jsme na písčitou plochu, kde bylo ve stínu kolem padesáti stupňů. Byl jsem tam několik měsíců a spali jsme venku pod stany, jedli i opravovali jsme také pod stany. Před stoprocentní vlhkostí, prachem a úmorným horkem jsme se neměli kde ukrýt,“ vysvětlil Lukáš Grešák z Centra zabezpečení oprav Lázně Bohdaneč.

Vojáci ale často čelí i hrozbě raketových útoků a dalším rizikům. I na to musí být servisní technici připraveni, proto všichni absolvují kurzy přežití. Smyslem kurzů je připravit je na situaci, kdy jsou z různých důvodů odkázáni jen sami na sebe. Učí se, jak přežít na nepřátelském území a jak se dostat do bezpečí.

„Jednotky se naučí, jak přežít na útěku, jak se vyhýbat zajetí, jak zvládnout zajetí a výslechy, a to tak, aby člověk dokázal ochránit nejen citlivé informace, ale také vlastní život,“ dodal Karel Klinovský, náčelník Institutu přípravy do zahraničních operací a speciální přípravy.

Podle armádních instruktorů se základy kurzu dají v mnoha směrech použít i v běžném životě. „Nikdy nevíte, kdy se vám může stát dopravní nehoda na odlehlém místě nebo zabloudíte v horách. Základem všeho je neztratit hlavu,“ upozornil instruktor Armády České republiky Radek Líkař.

close Deník na návštěvě info Zdroj: Deník zoom_in

Při zahraničních misích technici neopravují jen vojenskou techniku a zbraně. „Loni jsme se na zpáteční cestě ze servisního výjezdu v Lotyšsku zastavili na litevské základně Rukla. A při té příležitosti jsme tam provedli desítky neplánovaných revizí elektrických zařízení,“ popsal Grešák.

K životu jednotek v zahraničních misích rovněž patří přístroje pro volný čas. Technici tak opravují i porouchané televize, ledničky, počítače nebo rovnou celé elektrorozvody. „Velmi netradiční opravu jsem zažil v Iráku, kam přijela natáčet reportáž jedna televize. Na místě se jim ale rozbila kamera. Tak jsme jim to ochotně opravili, aby mohli natáčet dál. Pro nás maličkost,“ vzpomněl Grešák.