VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf Dostihového spolku rezignoval

Pardubice – /DOPLNĚNO/ - Pardubický radní Jan Němec (TOP 09) v úterý rezignoval na své pozice předsedy a člena představenstva Dostihového spolku, který je pořadatelem dostihů včetně Velké pardubické a dalších akcí na zdejším závodišti.

20.12.2011 10
SDÍLEJ:

Jan NěmecFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Hlavním důvodem Němcova odchodu je prý podmínka, kterou si stanovil druhý největší akcionář Dostihového spolku Martin Vokál.

Vlastník dvaadvaceti procent akcií, který by podle Němce mohl snadno zablokovat jednání, podmínil podporu stabilizačních opatření právě odchodem předsedy představenstva Jana Němce.

„Veškerá komunikace, kterou se mnou pan Vokál vedl, byla o tom, abych zastavil trestní stíhání, která jsou, a provedl určité personální změny, včetně mého odchodu,“ vysvětlil pardubický radní Jan Němec.

„Myslím, že by tento můj krok mohl uvolnit atmosféru a prospět celé situaci. Rozhodování bylo z mé strany velmi těžké, ale nechci lpět na funkci. Neutíkám, ale myslím si, že platnější budu pro spolek jako radní. Vždy jsem radikálně vystupoval proti těm, kteří podle mého názoru zavinili stávající stav spolku, a v tom budu i nadále pokračovat právě z pozice radního a občana,“ uvedl Jan Němec.

„Nemám pocit, že jsem něco zanedbal. Věnoval jsem spolku jeden rok náročné práce. Společnost je ve velice vážných problémech, které se nakumulovaly minimálně za posledních deset let. Když jsem do pozice předsedy představenstva nastupoval, netušil jsem, jak vážný stav je. Kdybych o něm věděl od počátku, učinil bych některé kroky mnohem dříve. Bohužel jsem se s problémy seznamoval postupně,“ sdělil Jan Němec.

Podle jeho slov je jediným způsobem, jak zachránit Dostihový spolek, společný postup všech akcionářů. Tomu by jistým způsobem měla napomoci jeho rezignace. „Pokud se zde nepodaří najít shodu, je veškeré snažení zbytečné,“ konstatoval Jan Němec.

V situaci, kdy město vlastní jedenapadesát procent akcií a ostatní jsou rozděleny mezi privátní subjekty, považuje pardubický radní Jan Němec za nejvhodnější způsob řízení takzvaný Německý model.

Ten spočívá v tom, že jeho představenstvo je složeno z nezávislých odborníků. Město a akcionáři pak kontrolují společnost pouze prostřednictvím dozorčí rady, která představenstvo jmenuje.

Další zásadní rozpor totiž Jan Němec spatřoval v tom, že stabilizace Dostihového spolku byla podmíněna významnou dotací ze strany města. V této souvislosti pak byl jak v kleštích. Jako člen rady města totiž musel hájit jiné zájmy, než jako předseda představenstva Dostihového spolku.

„Věřím, že můj krok bude tím prvním, který povede ke kýženému cíli,“ nechal se slyšet Jan Němec.

Podle akcionářů by vedení spolku mělo být nepolitické

Pardubický radní Jan Němec včera rezignoval na své pozice předsedy a člena představenstva Dostihového spolku. Na to reagoval také bývalý předseda představenstva a jeden z největších Němcových kritiků, pardubický poslanec a zastupitel Miroslav Petráň.
„Myslím, že rezignace pana Němce je to nejlepší, co mohl udělat. Napomůže to situaci, ale přesto je potřeba, aby odešli i jiní, zejména management. Je třeba opět nastolit důvěru, jen v takové atmosféře budou možná další jednání,” sdělil našemu listu Miroslav Petráň.

Logické vyústění

Také podle bývalého člena představenstva Dostihového spolku Ladislava Nermutě, který ve vedení Dostihového spolku zastupoval druhého největšího akcionáře Martina Vokála, je odchod Jana Němce z představenstva dobrým krokem.

„Myslím, že rezignace pana Němce je logickým vyústěním současné situace a je škoda, že před svojí rezignací neodvolal ještě stávajícího ředitele Buchala, který vyprodukoval za letošní rok rekordní ztrátu, a to ještě neznáme výsledek ke konci roku 2011. Je to opravdu vzácný okamžik, kdy vlastník závodiště začal konečně myslet na koně, což je to nejdůležitější. Stav v Dostihovém spolku je po minulé valné hromadě poměrně chaotický a v tuto chvíli nezávidím paní primátorce Štěpánce Fraňkové nastalou situaci. Na jednání valné hromady minulý týden nebyl zvolen ani další člen představenstva a je tu celá řada věcí, které je nutné vyřešit, včetně ne zcela průkazného účetnictví,” uvedl Nermuť.

„V tuto chvíli se jedná a věřím, že řešení se najde. Z naší strany je tu stále podaná ruka. Pro spolek chceme to nejlepší, chceme, aby se běhaly dostihy. Je tu nabídka ze strany žokeje Josefa Váni a dalších investorů. Stojíme si za tím, že v představenstvu by mělo být nepolitické vedení. Právě Josef Váňa přichází s nabídkou odborného vedení, zároveň nabízí i možnost vyšších částek na dotace jednotlivých dostihů a také Velké pardubické. Každopádně situace ve spolku je vážná, protože dostihová sezona je za dveřmi, ale jsem přesvědčen, že řešení se opravdu najde,” prohlásil Nermuť.

Investice do dostihů

„Nemám jiný cíl než nalézt strategii, která podpoří dostihy. Nechceme peníze, naopak jsme ochotni je investovat, ale investovat je výhradně do dostihů a ne k pokrytí ztrát, které za účinné pomoci radních města Dostihovému spolku vznikly,“ uzavřel bývalý člen představenstva Ladislav Nermuť.

(msu)

20.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Extraligový duel Chomutov - Pardubice.
8

Pirát Vondrka znovu udeřil a vzal body Dynamu

Den po parlamentních volbách, 22. října, začala povolební vyjednávání ve Sněmovně v Praze. Faltýnek
AKTUALIZOVÁNO
9

Zeman potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Začala povolební vyjednávání

Při nehodě byla zraněna matka s dítětem

Lázně Bohdaneč - Maminka s malým chlapcem skončili s autem v příkopu a následně v nemocnici.

Basketbalové Pardubice smetly pražské USK

Pardubice - Ligový top-skórer Quentin Peterson sice vysázel 26 bodů, ovšem Dominez Burnett ještě o 2 více a dovedl pardubickou Beksu ke druhému vítězství v novém ročníku basketbalové NBL. 

Únik plynu se nekonal, záchranáři přesto měli práci

Přelouč - Na místě se zdravotníci museli postarat i o miminko.

TOP 09 je ve sněmovně, poslanec Skalický ale mandát ztratil

Pardubice – Prohra s křečovitým úsměvem. Tak hodnotí volební výsledek TOP 09 poslanec Jiří Skalický. Po napínavém sčítání hlasů se sice jeho strana do Poslanecké sněmovny dostala, ovšem sám Skalický ve funkci poslance končí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení