Zástupce partnerského regionu Volodimir Chubirk obdržel za svoji práci pro rozvoj vzájemných vztahů Medaili hejtmana Pardubického kraje. Delegace navštívila Ukrajince v Rybitví i Pardubickou nemocnici a letiště.

Podle informací Zakarpatské oblastní rady bylo 30 procent veškeré humanitární pomoci z České republiky doručeno právě z Pardubického kraje.

Vyřazené postele z nemocnic poslouží na Ukrajině.
FOTOGALERIE: Staré postele z nemocnic v Litomyšli a Ústí poslouží na Ukrajině

„Naše pomoc Zakarpatské oblasti ve všech oblastech od zdravotnictví, přes školství až po sociální služby je dlouhodobá. Po vypuknutí konfliktu jsme se zaměřili na organizaci a přepravu humanitární pomoci. Té se podařilo prozatím dopravit přes 250 tun, za což patří velký dík všem obcím, drobným dárcům či dobrovolným hasičům, kteří pomáhali s dopravou a organizací centrálního skladu," řekl hejtman Martin Netolický.

„Nyní chceme debatovat o dalších potřebách, a to nejen v oblasti zdravotnictví, ale také v rámci ubytování vnitřně vysídlených uprchlíků, kterých je ve více jak milionovém Zakarpatí téměř 400 tisíc, což je obrovský nápor na celý systém," doplnil hejtman.

Poslední zastávkou bylo Letiště Pardubice. Důvodem je zájem Zakarpatské oblastní rady propojit Pardubice a Užhorod, kde se přímo na hranici se Slovenskem nachází letiště, které by se mohlo stát důležitou spojnicí Ukrajiny a Evropské unie.