Sehnat marihuanu dnes není žádný problém! Ani pro Deník! Dostali jsme kontakt od známých, kteří nám dohodli schůzku v centru Pardubic - v Tyršových sadech. Tam na nás dealer čekal, předal nám balíček marihuany, tzv. „géčko“ za 250 korun.
„Tráva je z tak zvaných lampových kytek, které vypěstuju doma pod lampou. To, co mám, použiju pro vlastní potřebu a pro kámoše,“ konstatoval dealer Ivan z Pardubic.
„Tráva“ stále vede
„Marihuana je na Pardubicku jednoznačně nejrozšířenější nelegální drogou,“ sdělil Jiří Staníček, ředitel občanského sdružení Laxus, které poskytuje služby uživatelům drog v Pardubickém kraji.
„Mezi našimi klienty je však převážná většina uživatelů pervitinu. Cena jednoho gramu se pohybuje od 500 do 1000 korun. Dávka se dá ale pořídit v řádech sta korun. Když si ale někdo chce udělat dobře, stačí klidně 200 až 300 korun,“ poznamenal Jiří Staníček.
„Gram kokainu můžete získat zhruba za tisícovku, heroin i za dva tisíce korun,“ prozradil ředitel Laxusu.
„Ceny to jsou opravdu velmi orientační. Mezi narkomany existuje běžná spousta různých protislužeb. Například některé dívky neutratí za drogy skoro ani korunu,“ naznačil šéf protidrogového centra, jehož služby na Pardubicku využívá 250 až 300 osob.
„Většina z nich jsou aktivními uživateli drog,“ potvrdil Jiří Staníček, podle něhož se „zboží“ dá získat tam, kde se pohybuje větší počet mladých lidí. „Rozhodně neplatí všeobecně zažitý mýtus, že dříve se fetovalo hlavně v rockových klubech a dnes především na tanečních akcích. Teď už není problém získat drogy prakticky kdekoliv,“ dodal ředitel Laxusu.
Typický uživatel drog: pětadvacetiletý mladík, který žije u rodičů
„Náš typický klient je muž kolem 25 až 30 let, většinou nezaměstnaný nebo jen příležitostně, evidovaný na úřadu práce, je vyučený nebo má nedokončené středoškolské vzdělání. Není to tedy žádný asociální živel, který by byl někde v ilegalitě. Většinou bydlí dokonce u rodičů, kteří se tak vlastně nevědomky podílejí na financování jeho drogové kariéry,“ konstatoval Jiří Staníček, ředitel občanského sdružení Laxus, které poskytuje služby uživatelům drog.
S dostupnými léky se čile obchoduje
„Muži u nás řeší spíše finanční či bytové problémy, zatímco dívky a ženy především otázky mateřství a partnerských vztahů, “ vysvětlil šéf protidrogového centra, podle něhož se drogová scéna v posledních letech proměnila.
„Dříve to bylo tak, že například kolem jedné varny pervitinu se pohybovalo třeba padesát až sto lidí. Dnes se ale dá vařit z různých léků a navíc poměrně rychle. Nyní už tedy skupiny čítají do deseti lidí. Minimálně polovina členů umí pervitin vařit, někdo zase shání peníze či místo, kde se dá vyrobit. Potom si celý výsledek společně přerozdělí,“ popisoval Jiří Staníček, podle něhož je velkou hrozbou právě masivní zneužívání běžně dobře dostupných léků.
„V této oblasti se velmi čile obchoduje,“ potvrdil šéf občanského sdružení Laxus.
„Opiáty jsou na Pardubicku na drogové scéně zastoupeny jen minimálně. Navíc zde hrozí hygienická rizika, kdy je náročná samotná příprava této drogy. Poslední roky jsme zaznamenali rovněž propad užívání heroinu. Ani s kokainem se moc nesetkáváme, ten je běžný spíše ve vyšších sociál〜ních vrstvách. Ale je pravdou, že zhruba před pěti lety jsme měli tak dva klienty, co ho někdy v životě ochutnali, zatímco teď jich je zhruba dvacet,“
podotkl Jiří Staníček a dodal, že i třeba LSD je v regionu v podstatě vzácnost.
Dominantní jezdec v pelotonu
„Pervitin je prostě na Pardubicku jednoznačně dominantním jezdcem a až dlouho za ním je celý další drogový peloton,“ přirovnal ředitel občanského sdružení Laxus.