Semafor má totiž mít inteligentní funkci, jež umožní zastavit vozidlo, které se svou výškou nevejde do podjezdu, který je od tohoto místa několik set metrů vzdálený. V minulosti totiž pod podjezdem uvízly hned několikrát kamiony a způsobily dopravní kolaps po městě. 

„Zásadní důvody pro výstavbu tohoto semaforu jsou dva. Důvodem číslo jedna je fakt, že se jedná o poměrně frekventovaný přechod pro chodce, který hlavně v ranních a odpoledních hodinách využívají žáci nedaleké základní školy Štefanikova. Falším důvodem je, že nám v tuto chvíli chybí zařízení, které by zamezilo vjezd kamionů do podjezdu 17. listopadu, kamionů, které mají výšku vyšší něž 3,3 metry,“ přiblížil Deníku náměstek primátora Pardubic Jan Hrabal.

Brána borců u fotbalového stadionu v centru Pardubic.
Slavná minulost, smutná současnost. Víme, co bude s ostudami Pardubic

Přechod bude vybaven semaforem, jež umožní detekovat vozidla s výškou 3,3 metrů a více. V případě, že systém zjistí kamion, který nesplňuje danou výšku, tak ho zastaví a odkloní do okolní ulice. Systém bude navíc přímo propojen s dispečinkem městské policie, která kamion bezpečně odkloní, tak, aby zbytečně neblokoval dopravu 17. listopadu.

„Plán je takový, že by kamion měl být odkloněn do ulice směřující k Náměstí legií s tím, že to bude opravdu dočasný stav, aby se uvolnil ten jízdní prostor směrem do podjezdu 17. listopadu a tím, že městská policie sídlí 200 metrů vzdušnou čarou v Pernerově ulici, tak se bude jednat o záležitost několika minut,“ dodal Hrabal.

V Pardubicích se staví a stavět bude. Vizualizace „Čtvrť Nová Tesla“.
Daň z nemovitosti od letoška stoupla. Kolik letos zaplatí obyvatelé Pardubic?

„Je to dobře. Děti tudy chodí každý den do školy a člověk má trochu obavy, navíc ráno a odpoledne tu jezdí jedno auto za druhým, někdy mám problém přejít sám,“ řekl pan Josef, který bydlí poblíž přechodu. Přechod pro chodce bude přestavěn tak, aby vyhovoval současným normám. V místě má přibýt bezpečnostní ostrůvek a řidičům se mají zlepšit rozhledové podmínky.

Mohlo by vás zajímat: Výsun největšího lanového mostu v Česku začal. Labe má překlenout do léta

Zdroj: Michal Žampach