Pardubice Červená, oranžová, zelená. Tyto barvy by na konci roku měli řidiči a také chodci vídat v krajském městě na více místech než doposud. Počet semaforů regulujících dopravu totiž přibude.

První místem, kde už si toho účastníci silničního provozu mohli všimnout, je sídliště Polabiny a ulice kapitána Bartoše. Tady přibyly nové semafory, které stejně jako ty stávající nebudou řídit křižovatku, ale přecházení chodců.

ZKLIDNĚNÍ DOPRAVY

„Požadavek na jejich umístění vychází ještě z doby bývalého starosty Jiřího Srbka, kdy v tom místě už byla dlouhodobá snaha o zklidnění dopravy. Odvíjí se to od doby, kdy vznikal Labský palouk. Projekt byl přitom dokončen až vloni,“ uvedl šéf pardubického dopravního odboru Vladimír Bakajsa.


Nové semafory už stojí také na křižovatce z Pardubic na Doubravice a Lázně Bohdaneč. Původní křižovatka tvaru T tam totiž doznala rozšíření. Přebudovaly se zastávky hromadné dopravy, chodníky, cyklostezky a přibyly také semafory, které mají usnadnit výjezd od Doubravic.

ZMĚNY V ROCE 2018

Poměrně zásadní změna čeká v letošním roce samotné centrum města konkrétně Masarykovo náměstí. Tam by se měl už letos objevit semafor v místě přechodu pro chodce mezi Atriem a budovou ČSOB Pojišťovny.

„Na červenec a srpen je plánována rekonstrukce chodníků v úseku od zimního stadionu až po třídu Míru. Při té příležitosti tam chceme umístit semafor, který by měl fungovat zhruba v podobném režimu jako ten u Zelené brány,“ řekl Vladimír Bakajsa.

Hlavní cíl tohoto semaforu je jasný zastavit na přechodu živelné přecházení chodců, které plynulosti provozu v centru Pardubic zrovna nepřispívá a vytváří i řadu nebezpečných situací. „To jsou ty extrémní případy, kdy lidé vyběhnou za autobusem bez rozhlížení, nebo přecházejí, aniž by zvedli oči od telefonu,“ dodal Bakajsa.

Další změna, která se týká semaforu, se chystá na letošní rok také do Pardubiček. Tam byl nedávno umístěn výstražný semafor před výjezdem záchranné služby. „Ten se bude časem měnit. Důvodem je kompletní přestavba tamní křižovatky typu T na kruhový objezd, ke které by mělo tento rok dojít,“ uzavřel Vladimír Bakajsa.