Minipivovar se dočkal rekonstrukce a v jeho prostorách návštěvníci nyní naleznou třeba restauraci, čokoládovnu, společenské prostory, ale i ubytování. Nechybí zde ani vzpomínka na samotné sladovnictví, které tvoří stálou expozici a zároveň je i připomínkou známého architekta Josefa Gočára, jenž se narodil právě v Semíně.

Opilý řidič vjel policistům přímo do rány
VIDEO: Vjel přímo do rány. Opilý řidič omezil svou jízdou policisty

Rekonstrukce započala symbolicky opravou věžičky na střeše pivovaru. „Podařilo se zrekonstruovat vnitřní prostory areálu, jedná se o bývalou sladovnu, kde se zpracovával slad a zároveň jsme vytvořili i expozici věnovanou obci Semín. V budoucnu plánujeme obnovit vaření piva a vytvořit i pivní lázně, wellness centrum či expozici Josefa Gočára,“ řekl Deníku správce objektu Klimeš.

Jaká je historie objektu a kdy bude rekonstrukce dokončena? Dozvíte se v další části článku pro členy Deník Klubu.

Pivovarské prostory i jeho rozsáhlá sklepení v dřívějších dobách sloužila jako velkosklad pro pardubický a chrudimský pivovar.

„Výroba piva v pivovaru byla ukončena v roce 1926 a poté se zde stáčelo pardubické a chrudimské pivo, které se rozváželo po okolí a ta distribuce piva byla ukončena v roce 1949 a poté už se zde pivo vůbec nevozilo do okolních obcí,“ dodal správce objektu.

Pivovar v Pardubicích ukončil výrobu. Důvodem jsou ceny energií a propad exportu
Prodáno: Areál pardubického pivovaru změní majitele. Pivo Pernštejn ale nezmizí

„Je to velká škoda, že se zrušil pardubický pivovar, přece jenom měl svůj ohlas a lidem pivo chutnalo. Nicméně jsem rád, že aspoň tady v Semíně se tradice pivovarnictví podařila udržet a budu jen doufat, aby se vařilo pivo u nás i nadále,“ zmínil pan Jiří z Pardubic.

V současnosti mohou lidé navštívit otevřené expozice předindustriální varny, sladovnictví i samotného pivovarnictví. Je zde k vidění celý areál pivovaru, ale i jednotlivé unikáty, jež sloužily v dobách, kdy nebyl k dispozici žádný elektrický proud a bylo zapotřebí použít kotle na dřevo a další zařízení.

Celá rekonstrukce Zámeckého pivovaru Semín by měla být ukončena v letošním roce, a to opět symbolicky zavěšením zvonu, jež sloužil jako svolávací signál poddaným k robotě.