Třiašedesátiletý muž dlouhodobě trpěl depresemi, které se postupem let zhoršovaly. V roce 1997 nasedl v Pardubicích do vlaku a dojel do Lázní Jeseník, kde si dvacet let léčil depresivní stavy. Posadil se na lavičku u vchodu do Priessnitzova sanatoria a odpálil se vlastnoručně vyrobenou výbušninou, kterou si donesl v kožené tašce. Údaje o počtu zraněných se liší, podle některých výbuch odnesl sám, podle jiných bylo zraněno dalších až 20 lidí.

Tak jako tak, na výbuchy byl Šole vyhlášeným expertem. Byl tak uznávaný, že si ho v první polovině 80. let najal štáb Československé televize pro natáčení dílu populárního seriálu Sanitka o záchranné operaci po pádu letadla. Epizoda byla inspirována skutečným pádem dopravního letadla v roce 1975 v pražském Suchdole.

Psali jsme: 

Suchdol, 30. října 1975. Letadlo se roztříštilo po nárazu do svahu v suchdolské chatové a zahrádkářské kolonii
Jsou to jatka, volali zdravotníci. Pád letadla v Suchdole nepřežily desítky lidí

Pro scenérii suchdolské zahrádkářské kolonie využil štáb barrandovskou pláň, kde nechal rozstřílet vrak dopravního letadla tak, aby vypadalo jako po nárazu. Za úkol to dostal právě Šole. A splnil ho na výbornou (tuto epizodu ze seriálu Sanitka můžete vidět ZDE). Iluze letecké katastrofy byla natolik dokonalá, že posádky některých prolétajících letadel mířících k Ruzyni údajně hlásily řídicí věži, že pod sebou vidí spadlý letoun.

Někdy se traduje, že Šole byl vynálezcem semtexu, to ale není pravda. Byl nejspíš autorem myšlenky, že by se semtex mohl používat pro řízenou destrukci letadel pro civilní účely.

Šole se podílel na zkouškách podobné destrukce letadel i pro Československé aerolinie a Ministerstvo vnitra ČSSR. Destrukci letadel pomocí plastických trhavin si chtěl nechat patentovat. Koncem 80. let se dostal do problémů s komunistickou Státní bezpečností. Podle nepotvrzených teorií to bylo právě kvůli semtexu a schopnosti této trhaviny zničit letadla - komunistický stát totiž prodal semtex i libyjskému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu.

Vědci zrekonstruovali podobu ženy pohřbené před čtyřmi tisíci lety u Pardubic
Byla krásná i bohatá. Podívejte se na ženu z Mikulovic před 4000 lety

O něco později tato trhavina posloužila k odpálení dopravního letadla nad Lockerbie, přičemž odpovědnost za tento teroristický útok byla přičítána libyjskému vůdci. Začátkem 90. let se tak hodně spekulovalo o tom, že zkoušky destrukce letadel sloužily k tomu, aby si komunistický režim ověřil, kolik semtexu na zničení letadla stačí, a Šoleho se StB snažila jako nepohodlného svědka odstavit.

Zkušený střelmistr byl ještě na podzim 1989 souzen, rozsudek však byl později v plném rozsahu zrušen.