Deníku se podařilo získat fotografie i videozáznam přímo z místa, kde ve středu ráno došlo k výbuchu. Záběry a snímky si můžete prohlédnout v přiložené galerii.

Neštěstí, ke kterému došlo ve středu v 6.45 hodin, si vyžádalo životy čtyř zaměstnanců. Ti pracovali na výrobním stanovišti s označením A 55. To byl železobetonový bunkr, ve kterém se vyráběla průmyslová trhavina Perunit E.

Ačkoliv bezpečnostní předpisy striktně omezují počet pracovníků, kteří se na výrobě smějí podílet pouze na dva zaměstnance, ve středu zahynuli na místě čtyři lidé. Podle informací Deníku k výbuchu mohlo dojít při přebírání výrobního materiálu, který přivezli další dva pracovníci.
Výbuch zničil dvě propojené budovy v jednom ochranném valu – návažovnu nitroglycerinu a místo zvané malaxer, kde se míchá nitroglycerin s nitrocelulózou.

Zatím se hovoří o třech možných příčinách. Mohlo jít o chybu na míchacím zařízení, chybu obsluhy nebo nečistotu v materiálu.
Výbuch byl tak silný, že se velké kusy betonu našly až 500 metrů daleko od místa výbuchu, do okolí bunkru byly rozmetány i části železobetonových zdí bunkru silných asi jeden metr.

Rodiny už policie informovala

Policie již ve středu odpoledne oficiálně informovala rodiny mrtvých.
„I když první oficiální zprávy z místa hovořily o tom, že se čtyři zaměstnanci pohřešují, bylo jasné, že asi není žádná naděje na to, aby přežili. Věděli jsme moc dobře, kde pracovali,“ přiznal jeden z příbuzných obětí.

„Začátkem června by oslavil třicáté narozeniny. Byla to dobře placená práce, ale spojená s obrovským rizikem. Sám jsem tam také dělal. Už od počátku nám bylo jasné, že to asi nedopadlo dobře, ale pravdu jsme se dozvěděli až odpoledne. To přijelo před dům policejní auto se sanitkou a oznámili nám, co se stalo,“ popsal tragické chvíle jeden z příbuzných obětí.

Další z mužů, kteří při výbuchu zahynuli, se měl dokonce tuto sobotu ženit. „Bylo mu sedmadvacet, měl před svatbou. Bohužel se stalo tohle,“ uvedl jeden z jeho přátel.

Zatímco policisté a záchranáři oznamovali smutné zprávy rodinám obětí, v továrně se začínalo s prvním vyšetřováním.

Výbuch stále hrozí, přesto se pátrá


„Místo bylo po výbuchu nebezpečné a stále ještě je. Podle toho, co víme, tam v okamžiku výbuchu mělo být asi dvanáct kilogramů třaskavé směsi. Podle síly výbuchu se zatím jen odhaduje, že mohla vybuchnout asi polovina. I tak jsou následky strašlivé. Podnikoví a profesionální hasiči, kteří tam zasahovali jako první, byli doslova ve smrtelném nebezpečí. Po uhašení ohně se na místo vydali odborníci, kteří měli zjistit, jak moc se výbušné látky rozletěly do okolí a ta oblast byla důkladně prověřena a prohlášena za relativně bezpečnou teprve před středečním polednem,“ popsal dobře informovaný zdroj.
Podrobnější mapa místa výbuchu. Cca 100 metrů od bunkru se nachází vrátnice, kde se v okamžiku výbuchu nacházeli lidé nejblíže výbuchu. Vyvázli se zraněními, nejčastěji od střepů.


„Až v té chvíli se teprve na místo mohli podívat první záchranáři. Bohužel už při tom prvotním průzkumu se nalezly části lidských ostatků, takže bylo jasné, že záchranáři, kteří na místo dorazili, jsou zde v podstatě zbyteční a pátrání se provedlo už jen pro případ, že by někdo náhodou byl ve vedlejším bunkru. Speciálně cvičeným psům ale při prohledávání sutin sousedního bunkru téměř znemožnil práci pach všudypřítomného nitroglycerinu.
Pátrání se však stejně provádělo spíše z cvičných důvodů. Pak kynology raději odvolali. Z toho, co se našlo v okolí místa výbuchu, bylo zkrátka zřejmé, že tady nikdo živý už prostě být nemůže,“ dodal.

Policie ani vedení firmy na čtvrteční tiskové konferenci nepotvrdilo, že zaměstnanci jsou mrtví. Stále operují jen s termínem pohřešovaní.
Policejní mluvčí Markéta Janovská zatím jen uvedla, že policie předpokládá, že pohřešované nakonec najde, i když to bude znamenat v podstatě mravenčí práci.

„Je to pochopitelné, říct to nesmějí. Pravda je v tomto případě bohužel příliš tvrdá,“ pravil jeden ze svědků.

Policisté dostali před nástupem do areálu Semtína instrukce pátrat v terénu okolo bunkru po zbytcích těl dvou lidí v určitých místech, kam je zanesl výbuch. Ve středu se podařilo najít pouze dlaň pravé ruky, část chodidla a kus kůže. S identifikací obětí tak bude muset zřejmě pomoci až analýza DNA.

Obraz jako z války. Z bunkru je kráter, je tam cítit smrt

„Nezvyklý nepříjemný zápach. To je to další, co si na místě uvědomíte ve chvíli, kdy se rozhlédnete po té zkáze, která ze všeho nejvíc asi připomíná válku.“ Tak popsal místo středečního výbuchu v semtínské Explosii jeden z těch, kteří na místě pomáhali. „Je to zvláštní směs pachu spálené gumové izolace, hlíny a masa. Všechno dohromady. Je to nepříjemné a je z toho cítit smrt,“ popsal své dojmy. Jeho jméno redakce zná, ale z pochopitelných důvodů jej neuvádíme.

„Bunkr, ve kterém to vybouchlo, je rozmetaný. Jedna jeho stěna je i s hliněným valem částečně pryč, kusy železobetonu, které jsou až metr silné, se válí několik desítek metrů od místa exploze v malých kráterech. Bunkr je obehnaný páskou a dovnitř je přísný zákaz vstupu. Nikdo tam nesmí, stále tam jsou zbytky výbušnin a asi i těla těch dvou pracovníků, pokud se vůbec dá říci, že tam z nich něco zůstalo,“ prozradil.

K neštěstí v Semtíně došlo ve středu v 6:45 ráno na takzvaných „bouchačkách“. To jsou většinou malé betonové bunkry, které překrývá hliněný násyp. V tomto případě výbuch zcela zničil bunkr s označením A 55. V tomto objektu se údajně měl míchat nitroglycerin s nitrocelulózou. Takovýto provoz je samozřejmě extrémně nebezpečný, proto jsou ve výrobě zavedena určitá bezpečnostní pravidla.

Výroba probíhá ve více takových bunkrech z důvodu bezpečnosti. V jednom takovém objektu smějí pracovat pouze dva pracovníci – to proto, aby se v případě nehody snížily ztráty na životech na minimum. Výroba je tím zároveň logicky rozdělena do několika totožných objektů, takže v případě exploze není ohrožena celá výroba, ale jen jedna její část.

Při výbuchu však byli usmrceni čtyři lidé. Podle jedné z možných verzí totiž k explozi došlo při přebírce materiálu a kromě dvou takzvaných míchačů byl v bunkru ještě jeden muž, který přivezl materiál. Čtvrtý muž měl stát v prostoru mimo bunkr.

Bunkr A 55 byl výbuchem zcela zničen. Jedna jeho stěna i s hliněným násypem byla doslova odfouknuta stranou. Rázová vlna poškodila i protější podobný objekt. Kompletně zdevastována byla i budova vrátnice a poškozeny jsou i nedaleké nádrže s žíravinou. Stovky policistů už ve středu odpoledne nastoupily do prohledávání prostoru o rozměrech přibližně 500 krát 500 metrů. Sami ale přiznávají, že pátrání potrvá několik dní.