„To je hlavní důvod, abychom schválili, aby městská policie už neměřila.“ Tak reagoval dne 13. května ve chvíli, kdy ho strážníci zastavili za rychlou jízdu v obci Rybitví.

Senátor vyhrožoval

Věta, která z úst zákonodárce dostává úplně jiný rozměr, než když ji vyřkne obyčejný řidič. Na rozdíl od něj je totiž senátor v postavení, kdy svou výhrůžku může také splnit.

Jiří Stříteský jel v Rybitví rychlostí 62 kilometrů v hodině a byl změřen hlídkou městské policie Lázně Bohdaneč.

Pokutu ve výši tisíc korun však zaplatit odmítl a požadoval vyřešení přestupku před senátním imunitním výborem. „Nebudu sypat peníze do městské kasy Lázní Bohdanče,“ odsekl tehdy Stříteský strážníkovi.

Senátní výbor jeho přání vyhověl. Místo tisíce korun mu udělil pokutu dvoutisícovou a jeho prohřešek předal k dořešení příslušnému odboru městské samosprávy, který rozhodne o přidělení trestných bodů.

Dvojím metrem?

Na místě je rovněž připomenout, že to byl právě Senát, který prosadil, aby strážníci směli měřit rychlost pouze v úsecích označených zvláštní dopravní značkou – prý aby řidič byl informován o tom, že je sledován. V případě státní policie ale může být sledován i bez varování, a to dokonce z neoznačeného vozidla, jakým jsou například dálniční passaty. „Komu tento dvojí metr prospěje, o tom lecos napovídá právě reakce senátora Stříteského. O tom, že je na českých silnicích kvůli rychlosti mrtvých víc než dost, je poměrně zbytečné mluvit,“ řekl jeden ze strážníků.

„Až se bude příště v Senátu hlasovat o tom, zdali městská policie bude nebo nebude smět měřit rychlost, nebude zřejmě záležet na bezpečnosti občanů, ale na počtu uražených senátorů, které už strážníci za rychlost potrestali,“ uzavřel strážník.