V tištěném Pardubickém deníku i na webu se budou objevovat příspěvky, které společně s redaktorem připravoval spolupracovník redakce – senior. Odjel s ním na místo a pracoval v terénu. Chcete se i vy stát senior asistentem? Kontaktujte nás na e-mailu pavlina.roztocilova@denik.cz.

Jiřina Vacková, senior asistentka Pardubického deníku, s níž jsme se jarmarku zúčastnili, si připravila otázky pro ředitelku školy Svítání, senátorku Miluši Horskou.

Jaké uplatnění mohou mít žáci poté, co dokončí školu? Myslí škola i na to, aby si jako dospělí byli schopni vydělat a postarat se o sebe?
Je to samozřejmě problém, protože to jsou většinou děti s těžkým zdravotním hendikepem, s nějakou formou autismu a podobně. Část z nich jde do různých sociálních služeb, někteří mohou i pracovat, ale sami jim pak musíme pracovní místa vytvářet nebo vyhledávat.

Já jsem už ze starší generace a nevzpomínám si, že by se dříve tolik mluvilo právě o autismu. Myslíte si, že lidí s tímto postižením přibývá?
Počet lidí narozených s hendikepem je dlouhodobě ustálený na dvou procentech. Dnes už ale existují diagnostické metody, které autismus odhalí, dříve to tak být nemuselo. Možná to souvisí i s vývojem naší společnosti, věci jako očkování, stravovací návyky nebo stres matky v těhotenství mohou sehrát také svou roli.

JIŘINA VACKOVÁ
Když se to Jiřině Vackové hodí, zaskakuje za kolegyni jako řečnice v pardubickém Krematoriu. Jinak jí ale moc volného času nezbývá. Je aktivní členkou klubu SENZAbabča, zpívá ve sboru, ráda čte a chodí do divadla nebo jezdí s kamarádkou na dovolené. Pochází z Dolního Bousova na okraji Českého ráje, v Pardubicích ale žije už pětačtyřicet let. „Já jsem ráda ve městě, už jen kvůli kultuře. V Pardubicích se mi líbí, Praha už je na mě zase moc velká,“ svěřuje se. Ráda chodí i na přednášky, které pořádá knihovna nebo se vzdělává v českém jazyce. Vždy si ale najde čas na své dvě vnučky. „Jedna už je dospělá, druhé je osm let. Nedávno se s rodinou přestěhovaly, takže je teď vidím tak jednou do měsíce, ale vždy je to pro mě obrovská radost,“ dodává.