Přítomnost klaunů velkou část klientů opravdu rozveselila. Třeba Marie Vlčková si s klauny zpívala a dokonce se začala vlnit do rytmu při veselé písničce. Všechny pak s nadšením a úsměvem objímala. „Klauni se mi moc líbili, bylo to krásné,“ zhodnotila s úsměvem Vlčková.

Její dcera Vladimíra Sádovská měla velkou radost, že se její maminka příjemně pobavila. „Je to krásné, protože oni se potřebují rozptýlit a mamka obzvlášť. Má ráda hudbu, tak je to pro ni příjemné,“ řekla Sádovská.

Personál domova si akci chválí. „Odezva od klientů je opravdu skvělá a je to pro ně příjemné rozptýlení v běžném dni,“ uvedla koordinátorka volnočasových aktivit v domově Eva Řezníčková.

Konečně! Po covidové pauze vodáci sjeli Chrudimku
Vodáci si na své přijdou i v Pardubickém kraji, oblíbené je Labe nebo Chrudimka

Spolupráci si pochvaluje i manažerka klaunského programu Klára Palečková. „Klienti mají radost a o kolegy je krásně postaráno. Stejně jako my rozdáváme dobrou náladu, tak ji i přijímáme,“ poznamenala Palečková.

Petr Vrběcký dělá klauna už 11 let. „Nejlepší na tom je, že se potkáváte se stejně naladěnými lidmi, s příjemnými kolegy a kolegyněmi a že rozdáváte tu radost a smích. Ať už starším lidem na geriatriích a nebo na dětských odděleních v nemocnicích,“ vysvětlil.

Klaunů bylo na turné celkem osm a za klienty chodí po dvojicích. Pokud se jedná o ženu a muže, často vypráví i příběh, jak se potkali a našli společnou lásku. Klientům zpívají klasické písně, připomínají jim staré filmy například s Adinou Mandlovou a aktivnější seniory dokonce zapojují do vystoupení.

Turné plné smíchu probíhalo od pondělí do čtvrtka v nemocnicích a domovech pro seniory napříč Českem. Cílem bylo dostat klauny i na místa, kam obvykle přes rok nezavítají. Turné se odehrálo znovu po covidové pauze. Ale ani předchozí dva roky klauni nezaháleli a scházeli se s klienty v online prostředí. „V domově pro seniory u Kostelíčka jsme fyzicky poprvé. Do této chvíle jsme je navštěvovali pouze virtuálně,“ dodala Palečková.

Regály potravinové banky
Zájem o služby potravinové banky rychle roste. Kvůli válce i zdražování

Ale i s loňskou online návštěvou byli v Domově seniorů U Kostelíčka spokojeni. „Jsme moc rádi, že si na nás vyčlenili čas i letos. Rádi využíváme jejich aktivit, využíváme i online klauniádu, která má také velký úspěch u klientů, speciálně u těch, kteří jsou imobilní a nedostanou se na akce, které tu pořádáme,“ řekla Řezníčková.