První vladykové z Dašic se objevili v dokumentech v první polovině 14. století.   “A sice 1318 Blažej z Dašic, který pohaněl Radslava z Chrastě, že jemu udělal škodu za 50 hřiven stříbra, a roku 1322 Bohuslav z Dašic, který byl k soudu  pohnán od Voka z Rotenštejna, že jemu dal za koně dobrého koně přesazeného, čím jemu povstala škoda 10 hřiven stříbra méně jendoho  lotu, an kůň onen zdechl,” cituje z kroniky Vladimír Stibor, dašický rodák a patriot, který již mnoho let schraňuje informace o historii Dašic a pečlivě sleduje vývoj města na řece Loučné.

Historické materiály shání na burzách, ale i od všímavých občanů. Nejvíce si cení sto let starého hrnečku s motivem města, který nedávno dostal od obyvatel Dašic a také odznaku vydaného k výročí padesáti let hasičského spolku v Dašicích.

O seriálu Jak jsme žili v Československu
V pátek se v Pardubickém deníku v seriálu Jak jsme žili v Československu o Dašicích dozvíte více, zjistíte třeba i to, při které příležitosti házeli zdejší obyvatelé rakev do řeky Loučné.

Události v letech 1918, 1938, 1948 či 1968 patří   k významným milníkům naší historie. Od vzniku republiky tomu bude v říjnu 2018 přesně 100 let. Seriál Jak jsme žili v Československu čtenářům prostřednictvím historických fotografií z let 1918 až 1992 připomene, jak žili a jak prožívali důležité mezníky obyvatelé v městech a obcích na Pardubicku. Seriál najdete každý pátek na stránkách Pardubického deníku. Společně jsme již nahlédli do historie Přelouče, Holic a Volče.

Máte v archivu také zajímavé snímky z vaší obce? Napište nám na email pavlina.roztocilova@denik.cz