Se synem se vypravila na vystoupení pohybového studia Sluníčko v Hlinsku, kde tehdy třiapůlletý Daniel také účinkoval. V jedné chvíli její chlapec vesele pobíhal s ostatními dětmi a o pár minut později ležel v křeči a nedýchal. Veselé odpoledne se ve vteřině změnilo v boj o dětský život. A Michaela Sodomková, vedoucí studia Sluníčko, ale hlavně zkušená zdravotní sestra, tento boj dokázala vyhrát.

Za svou odvahu a rychlou reakci obdržela v pondělí ve Východočeském divadle v Pardubicích Cenu médií, jejímž partnerem je i Pardubický deník a která se uděluje v rámci ocenění Pardubického kraje.

„Měli jsme za sebou asi čtvrté vystoupení programu, když za mnou přiběhla uplakaná maminka, že s Danečkem je zle,“ zavzpomínala Michaela Sodomková na horký červnový den loňského roku. Tak jak byla, v kostýmu pana Tau seskočila z pódia a spěchala na pomoc.

„Chlapec byl promodralý, nedýchal. Zjistila jsem, že má jazyk zapadlý až po kořen. Byl celý v křeči, dostat jazyk ven byl boj, ale povedlo se. Pětkrát jsem vdechla a začala masáž srdce. Asi po třetí intervenci se Daneček rozkašlal. Byla to neskutečná úleva, neskutečný pocit, když jsem viděla, že reaguje,“ popisuje Michaela Sodomková, která pracuje na dětské chirurgii Pardubické nemocnice. Za téměř dvacet let praxe ve zdravotnictví se setkala s řadou krizových situací, ale „v civilu“, bez pomůcek a vybavení, se stovkou lidí v sále a vyděšenou maminkou vedle sebe, to byla i pro ni nová zkušenost. Dnes je Daniel zdravý, šťastný kluk, kterého je všude plno. Za kolaps a zapadlý jazyk mohly febrilní křeče, které se dostavily po prudkém nárůstu tělesné teploty. „Míša zachránila naše dítě – náš život. Děkuji za každé nové ráno a probuzení vedle Dandy, že tu je, pobíhá a zlobí,“ říká se slzami v očích Eva Hertlová.

Další ocenění Pardubického kraje, která byla v pondělí předána ve Východočeském divadle
Cenu Michala Rabase za záchranu získali studenti Michal Fajfr a Jiří Sršeň z Letohradu, kteří pomohli tonoucí ženě na břeh a zavolali jí pomoc. Stejnou cenu obdržel veterinární technik Jaroslav Komárek, který na dostihovém závodišti v Pardubicích zastavil koně, jenž za sebou vláčel jezdce v bezvědomí.
Cenu za zásluhy o Pardubický kraj si převzali: člen Československé obce legionářské František Bobek, hasič Jaroslav Žák, včelaři Josef Volejník a Evžen Báchor a oční lékař Jan Iserle.