Stavební dělníci aktuálně dělají hrubé zemní práce, dokončují přeložky sítí a provádějí odvodnění na celé délce trasy.

Na ulici Hradecké, směrem na Staré Hradiště, řidiči projíždějí přímo stavbou. Silničáři tam vytvořili provizorní rozšířenou komunikaci, aby mohli zachovat obousměrný provoz. To bude trvat do poloviny příštího roku. „Pak přehodíme dopravní omezení na další polovinu komunikace, obousměrný provoz zůstane zachovaný, pouze tam bude nižší rychlost a nějaké stavební činnosti v okolí komunikace,“ sdělil za ŘSD Stanislav Král.

Pardubičtí řidiči mohou už několik měsíců pozorovat, jak roste severovýchodní obchvat.
Obchvat Pardubic: Nejdelší zavěšený most v Česku dělníci budují z hladiny řeky

Dělníci staví také několik menších mostních objektů i podchod pod budoucí silnicí u kruhového objezdu.

Silničáři, kteří staví za provozu a přímo ve městě, už narazili na první problémy.

„Probíhají zemní práce a dokončujeme přeložky inženýrských sítí. Jsou zde drobné anomálie, které jsou způsobené složitostí stavby a tím, že jsme v zastavěném území a musíme řešit akutní problémy stavby,“ řekl Král. Dělnici třeba narazili na jiné polohy inženýrských sítí, vše se jim, podle zhotovitele, ale podařilo vyřešit a práce tak probíhají podle daného harmonogramu.

Stavba “I/36 Pardubice, Trnová - Fáblovka - Dubina”, která byla vypsána v režimu D&BStavba “I/36 Pardubice, Trnová - Fáblovka - Dubina”, která byla vypsána v režimu D&BZdroj: ŘSD

Dopravní omezení

Po novém obchvatu by se řidiči měli projet na jaře 2025. Do té doby se ale musí připravit na další dopravní omezení.

Poděbradská je znovu průjezdná, od pondělí se na ulici u nákupní zóny vrátila vozidla i MHD.

Alespoň některá problematická místa v Pardubicích už zase jezdí
Skončila uzavírka Poděbradské ulice v Pardubicích, most v Doubravicích funguje

„Asfaltové povrchy jsou opravené, vodorovné značení obnovené, vše je tedy připraveno,“ potvrdil náměstek primátora pro dopravu Jan Hrabal.

Řidiči vytíženou tepnou projedou dříve než se počítalo, původní termín byl až 1. října.

Ve středu 13. září zahajuje ŘSD opravu křižovatky Dašická na sil. I/36 v Pardubicích.
Křižovatka Dašická se dočká nového povrchu. Systém ani přechody se nezmění

„Dopravní omezení na Poděbradské ulici skončily o víkendu. Tento stav zůstane až do března, následně se uzavře výjezd do Ohrazenic a Polabin a ulice Poděbradská bude průjezdná pouze v přímém směru,“ přiblížil plánované omezení Král.

V letních měsících pak silničáři ulici kompletně uzavřou, aby do záři mohli dokončit okružní křižovatky a první část obchvatu.

Na Dubině řidiče čekají omezení až v polovině roku 2025, kdy silničáři plánují pouze snížit rychlost, aby tu mohli napojit obchvat.

Severovýchodní obchvat

Jde o dosud největší silniční zakázku v Česku v režimu Design & Build. To znamená, že firma stavící obchvat postupuje podle projektu, který sama zpracovala. Na dokončení celé silnice má firma 27 měsíců, tedy více než dva roky. Skončit má na jaře 2025.

Obchvat bude měřit 4,2 kilometru a spojí sídliště Cihelna a Dubina. Začne u kruhové křižovatky blízko supermarketu Globus, pokračovat bude Poděbradskou a Bohdanečskou ulicí. Dále povede terénem u slepého ramene Labe, překříží Hradeckou ulici. Celý obchvat poté vyústí na kruhovém objezdu na Dubině.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem stavby, očekává, že po jeho zprovoznění ve městě výrazně poklesne tranzitní doprava.

Nová silnice má odklonit tranzitní dopravu z okolí nádraží a z Hlaváčovy ulice a tím i zklidnit provoz v centru města.