Masopust patřil v minulém století ke každoročním sezemickým akcím. Do maškar se oblékali především členové fotbalového oddílu TJ Spartak Sezemice. Poslední velká masopustní veselice se konala podle dochovaných informací na konci sedmdesátých let. Pak následovala dlouhá pauza. Až v roce 2020 byla tradice ve městě obnovena.

V sobotu 3. února tak maškary opět převzaly vládu nad městem. „V Sezemicích se povedl nevídaný kousek. Místním se povedlo vzkřísit starodávný obyčej, kdy se obyvatelé oblečeni v maškarní oblečky sejdou do průvodu a projdou s hudbou celé město," ocenil fotograf a kameraman Jaroslav Černý, který masopustní akci v Sezemicích rád navštěvuje. „Obyvatelé, kteří nechtějí, nemohou, nebo se stydí, zdraví průvod masek z oken. Ti srdnatější před vrátky svých domků přivítají průvod malým zákuskem a stopičkou šňapsu. Ti, co se chtějí vycajchnovat, připraví před domem celou hostinu," popsal atmosféru ve městě Jaroslav Černý.

Parhelia byla vidět v Pardubicích.
Viděli jste? Neobvyklý úkaz se objevil na obloze v Pardubicích

Letos začíná období půstu 14. února. „Radovánkám pak bude konec. Masopustní a zabijačkové dobroty vystřídají brambory, kroupy, hrách, čočka a začne období půstu, střídmosti, rozjímání, očištění se od hříchů a také příprav na Velikonoce, nejdůležitější křesťanské svátky roku," připomněl Jaroslav Černý.

Mohlo by vás zajímat: V Pardubické nemocnici operuje supermoderní robot

Zdroj: Čížková Nikola