Odcházíte nejen od Sezemické městské policie, ale i od policie obecně. Kam?
Odcházím pracovat jako vychovatel do dětského domova. Vzhledem k tomu, že jde o režimové pracoviště, takže ta práce se zase tak lišit nebude. Zatímco jako strážník jsem některé věci na ulici už napravoval, tak tady se mi snad povede problémům předejít.

Bylo to těžké rozhodnutí?
Možná jsem nechtěl tak rychle odcházet, ale zase to byla náhoda a já takové místo zkrátka hledal. Starosta konstatoval, že ho mé rozhodnutí netěší,ale mou žádost o uvolnění přijal. Od prvního ledna uložím uniformu, ale moje práce tady skončí ve chvíli, kdy bude městská policie bezproblémově fungovat jako dosud. Beru to jako svou povinnost, zůstat tu ještě do doby, než se celá městská policie zajede pod novým vedením.

Jako velitel svou prací musíte trochu žít. Nebude vám to celé chybět?
Bude. Myslím, že to z hlavy už nikdy nevymažu. Návyky mám, těch se nezbavím a manželka mi stále říká, že budu stejně navěky policajt.

Kdy jste poprvé na sebe navlékl uniformu?
Bylo to v roce 1998, kdy jsem nastoupil do Městské policie Pardubice. Ta už v té době šest let fungovala. To byla naprostá náhoda. Do Skutče se tenkrát přistěhovali povodněmi vyplavení Moraváci. Jeden sloužil v Otrokovicích a přestoupil tady do Pardubic. Díky němu jsem získal nějaký vhled do té práce, přihlásil do výběrového řízení a prošel.

Jaké byly ty začátky?
V Pardubicích jsem si čichl ke všemu. Sloužil jsem především na ulici, dělal potápění, psovoda. Odešel jsem v roce 2006 a dal si dva roky pauzu. A v roce 2008 už jsem byl strážníkem v Sezemicích, to už je taky osm let.

Jaké byly sezemické začátky?

Do Sezemic jsem přišel jako strážník. Nebylo to tady špatné. Když jsem porovnal práci z Pardubic a Sezemic, tak tady to bylo o dost klidnější. Až na pár pochopitelných výjimek. Když si vzpomenu, s čím jsme tehdy začínali a co máme teď, je to k nesrovnání. Polobotky, tesilové kalhoty, dýchavičná felicie…

Jaká byla služba v Sezemicích. Velitel se z vás stal až časem.
Otázka byla, jestli máme na to držet stálou službu, od začátku jsem to bral jako nutnost. Na telefonu byl vždycky někdo, ale bylo to v šesti lidech, potom dokonce ve čtyřech. To spíš byl telefonický servis, bez chvíle klidu. Změnilo se to až v roce 2011. To jsem začal velet a prosazovat rozšíření služby tak, aby se podmínky zlepšily i pro nás. Stálá služba ve čtyřech lidech dvacet čtyři hodin denně na dosahu – to je prostě nadlidský výkon. A to jsme vydrželi dva roky.

Kdy se to přelomilo?
Ve chvíli, kdy se otevřela možnost rozšířit okruh obcí, které mají zájem o služby městské policie. Poslední byly Dolní Ředice a Ostřetín. S tím se změnil i náš systém financování. Ve stávajícím stavu se čtyřmi lidmi to nešlo a už nebyla ani síla to zvládat. Nyní máme stav osm strážníků a jeden pes, dvě vozidla. Obsluhujeme k Sezemicích dalších třináct obcí.

A po čem je poptávka? Co to obnáší?
Služby jsou nepravidelné, počet lidí ve službě závisí na situaci. Jsou dny, kdy jsou tu přes den čtyři lidi, a v noci pouze pohotovost a jsou dny, kdy je to přesně naopak. Jsme lokalita, kde veřejný pořádek není narušován v takové míře, aby se tu dělala mimořádná opatření. Zajišťujeme dopravu a prevenci v okolních obcích. To není jen měření rychlosti, to je pouze jedna dvanáctina našeho celkového času na ulici. Nejčastěji zajíždíme do Moravan, a to zejména v létě, hodně času trávíme v Ostřetíně, Býšti, Chvojenci – víceméně to závisí na velikosti obce a zatížení dopravou.

Městská policie v Sezemicích teď funguje, tak proč odchod?
Tady v Sezemicích to mám rád, ale už cítím, že to není ono a taky únavu. To co jsem chtěl, aby tady fungovalo, tak funguje. Je tady sedm strážníků, kteří chtějí pracovat a dávají tomu víc, než znám odjinud. Co se výcviku a vybavení týče, tak jsme ve stavu, že to můžu v klidu předat někomu, kdo tomu dá další impulz a možná i víc, než bych tomu dal já. Od nástupu k městské policie jsem preventista. V Pardubicích jsem tím začal, práce s dětmi mě baví, teď jsem si k tomu i dodělal školu.

A náhrada? Nějaký vzkaz pro vašeho nástupce?
Městská policie Sezemice už vypsala výběrové řízení. Shání nového vrchního strážníka. Podmínky jsou na stránkách města. Městská policie Sezemice je sbor mladých, sebevědomých a dobře vycvičených strážníků s chutí se zlepšovat. Byl bych rád, kdyby nový vrchní strážník vytvářel pro to zlepšování podmínky a udržel ten směr, kterým jsme se tu vydali.