Mezi prominentními absolventy „sezemické Sorbonny“ jsou vedle starostů pardubických městských obvodů Jaroslava Kňavy a Milana Tichého, účastníků slavného výletu tryskáčem do Madridu na fotbal, i vysoce postavení policisté. Podle informací Deníku hned čtyři z nich dokonce pracují jako vedoucí obvodních oddělení!

Konkrétně jde o pardubické šéfy Vladimíra Nevoleho, Michala Kunce, Martina Konečného a holického Františka Zavřela. „Mohu potvrdit, že jsem v Sezemicích studoval. Zaujaly mne zde hlavně zajímavé předměty, které se tu vyučovaly,“ konstatoval vedoucí Obvodního oddělení Pardubice 4 Martin Konečný.

„Moc jednoduché studium to nebylo. Měli jsme dokonce více zkoušek než na některých jiných vysokých školách. Jestli si někdo myslí, že bylo snadné, tak ať si to jde sám zkusit,“ sdělil Martin Konečný, jehož se prý problémy, které vznikly spory mezi IMPS Brno a Univerzitou obchodu a sportu v Nowé Rudě nějak výrazně nedotkly.

„Nepříjemnosti jsme pocítili jen ve chvíli, kdy jsme na škole končili. Mnohem víc se dotkly až těch, co přišli po nás,“ pravil držitel titulu Lic. a potvrdil, že jediným komunikačním pramenem mezi vedením univerzity v Nowé Rudě a studenty byli členové akademického senátu, politici Jaroslav Kňava a Milan Tichý. „Zvolili jsme si je sami. Myslím, že to bylo ku prospěchu věci. Nikomu jinému se do toho moc nechtělo a pan Tichý navíc uměl výborně polsky,“ dodal Konečný.

Sezemice – Mezi prominentními absolventy „sezemické Sorbonny“ jsou vedle starostů pardubických městských obvodů Jaroslava Kňavy a Milana Tichého, účastníků slavného výletu tryskáčem do Madridu na fotbal, i vysoce postavení policisté! Podle informací Deníku hned čtyři z nich dokonce pracují jako vedoucí obvodních oddělení!

Proč spojujete Sezemice s panem Kňavou?

Stejně tak v Sezemicích titul Lic. získávali také pracovníci zdejšího městského úřadu. „V tomto okamžiku přesně nevím, kolik jich bylo,“ uvedl starosta Sezemic Bohuslav Kopecký, s tím, že se právě léčí v nemocnici a nemá k dispozici příslušné materiály. „Nevidím v tom ale žádný problém. Studovala tam celá řada lidí z celé republiky. Já vidím hlavní problém v tom, že ministerstvo školství není schopno připravit podmínky pro další vzdělávání úředníků, po nichž jsou vyžadovány vysokoškolské tituly. A už vůbec nevím, proč spojujete Sezemice s panem Kňavou. Copak v Pardubicích není více dalekosáhlejších problémů? Proč vás například také nezajímá, že pardubická univerzita nechtěla tento projekt, když vznikal, zaštítit?,“ vzkázal na adresu Deníku sezemický starosta Bohuslav Kopecký. Ten nevidí problém ani v titulu Lic., který lze v Sezemicích získat.

„Tento titul zná celá Evropa a respektuje ho. Studenti, kteří jej u nás získají, mají možnost si jej za drobnou úplatu nechat ministerstvem školství převést,“ podotkl sezemický starosta, jenž stále figuruje jako člen představenstva společnosti IMPS Brno, která v Sezemicích otevřela „konzultační středisko“ nejprve pro polskou Univerzitu obchodu a sportu v Nowé Rudě a později, po sporech s jejími představiteli, pro univerzitu v Legnici.

Konzultační středisko mělo oficiálně své sídlo na městském úřadě, ale studenti se scházeli v půjčené místnosti na radnici, jindy zase v areálu kanoistického klubu ProSport Sezemice či pronajatých třídách základní školy.
„Smlouva, kterou máme uzavřenou s městem ohledně pronájmu prostor, je plněna. Vůči nám tedy sezemická univerzita žádné dluhy nemá,“ pravil ředitel sezemické základní školy Jiří Březina.

Ani město Sezemice nemá žádné nevyrovnané finanční závazky s univerzitou v Nowé Rudě. Potvrdil to starosta Bohuslav Kopecký. „Žádné dluhy vůči našemu městu Nowá Ruda nemá. Vše bylo vyrovnáno,“ dodal starosta.

Někteří se báli, a tak sezemickou univerzitu opustili

Na tzv. „sezemické sorbonně“ studovali a dosud ještě studují nejen někteří pardubičtí policisté, ale například také mnozí úředníci. Ne všichni, kteří tuto školu začali v roce 2005 studovat, ji však dokončili.

„Nastoupil jsem do školy ihned poté, co byla otevřena. Byl jsme vlastně mezi jejími prvními studenty. V semestru bylo tehdy mnoho policistů i úředníků. Zpočátku nám vedení školy slibovalo, že ihned dostaneme smlouvu, podle které budeme za školu platit. Jelikož jsme ale zjistili, že se smlouvou škola moc nepospíchá, tak jsme se začali bát, jestli to náhodou není nějaký švindl. Nakonec se mnozí z nás rozhodli z této školy odejít,“ řekl Pardubickému deníku jeden z úředníků, který si poté vysokoškolský titul dodělal na jiné škole.

Mnozí pardubičtí policisté však na škole, kterou jim tehdy „dohodil“ bývalý náměstek okresního policejního ředitele, vydrželi a nyní se mohou pyšnit titulem Lic. Kromě čtyřech šéfů obvodních oddělení je dost absolventů této školy momentálně například na kriminálce.

„Na zkoušky vzpomínám rád. Třeba anglicky neuměli mnozí z nás ani slovo. Při zkouškách pak kolikrát stačilo, když po různých nápovědách odpověděli aspoň jedním slovem. A zkouška byla doma,“ usmívá se jeden z absolventů sezemické sorbonny. Současní tamní „školáci“ to však už tak jednoduché nemají. „Učíme se matiku v polštině,“ zoufají si někteří.