Čtyři dny trvající bitva silničářů, energetiků a hasičů v pondělí vrcholila. Sněhem zasypané východní Čechy se probudily do další čerstvé, až dvaceticentimetrové pokrývky.

Doprava kolabovala především v Pardubicích, v okolí Borohrádku bylo kvůli závějím a popadaným stromům, které neunesly tíhu sněhu, uzavřeno hned několik silnic.

„Normálně mi cesta do Pardubic do práce trvá 25 minut. Včera jsem to jel 2,40 hodiny. Nejdřív jsme se hodinu vyhrabával z garáže na silnici, další hodinu jsem strávil popojížděním v kolonách po městě,“ řekl Zdeněk Rytíř.

Totální kolaps postihl zejména nejfrekventovanější pardubickou křižovatku u Parama. Z ulic města hasiči nestíhali odstraňovat zlámané větve i celé stromy. Autobusy a trolejbusy MHD nabíraly zhruba půlhodinová zpoždění.

V Hradci Králové, kde spadlo sněhu přece jen o něco méně, byla situace o chlup lepší. Kalamitní stav, který silničáři vyhlásili o víkendu na Náchodsku, Rychnovsku a Hradecku, bude oproti původním předpokladům odvolán nejdříve v úterý.

Na pondělí zřejmě nezapomenou děti, které jely do školy v Borohrádku. Autobus skončil v příkopě a zprvu vyděšené, ale pak nadšené děti do školy odvezli hasiči ve svých cistarnách. Jedno auto hasičů při vyprošťování autobusu samo zapadlo. A v Hradci nad Svitavou kvůli výpadku elektřiny děti nemusely do školy vůbec, byla uzavřena.

Kritickou situaci v Pardubicích umocnilo vyhlášení zákazu vstupu do městských lesů, kde hrozí polomy až u 40 procent stromů.
Po nočním sněžení se navíc bez proudu ocitly desítky domácností především na Pardubicku, Holicku, Moravskotřebovsku či Poličsku. S uklidněním počasí se však energetikům dařilo výpadky postupně odstraňovat.

Hasiči varují, aby se lidé dívali kolem sebe a hlavně nad sebe: Hrozí pády sněhu a také rampouchů ze střech. Ty mohou končit i smrtí.
Přišla však jedna dobrá zpráva: Přestalo sněžit! I když v Krkonoších či na Svitavsku, kde jsou na půlmetrové závěje zvyklí, se lidem v Polabí, kde něco takového neznají, smějí.

Ještě v neděli večer se kvůli deseticentimetrové vrstvě neprojetého sněhu pořádně nedalo jet ani po státovkách, v pondělí odpoledne však už silničáři měli většinu komunikací pod kontrolou.

„Silnice prvních tříd jsou téměř holé, základní zpluhování dvojek a trojek dodělává dnešní denní směna. Solit nebudeme, řidiči se musejí spokojit se zpluhováním. Několikacentimetrovou vrstvu sněhu uprostřed mrazů opravdu nemá cenu chemicky ošetřovat,“ uvedl Václav Ouhrabka z pardubické krajské správy a údržby silnic. Na „černé“ silnice si budeme muset počkat nejméně týden.