Lyžaři, vlekaři, provozovatelé horských hotelů… Ti všichni na letošní nezvykle teplou zimu žehrají, kudy chodí. Ale jarní počasí, které letošní zimní měsíce provází, má i své příznivce. K těm největším jednoznačně patří řidiči. U silničářů už to tak jednoznačné není. Společnosti sice ušetří na materiálu, ale zaměstnancům pak musí hledat náhradní práci.
„Například údržbu silnic první třídy provádíme pro stát jako obchodní činnost, kterou si fakturujeme. Když není co odklízet, tak musí lidé vyčlenění na zimní údržbu dělat náhradní práci, což není tak efektivní. Samozřejmě vznikají úspory tím, že nespotřebujeme posypový materiál, ale zase máme vyšší režii," řekl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec s tím, že na celé zimní období od listopadu do března mají na údržbu vyčleněno asi 120 milionů korun.

Ušetří 1,5 milionu

Podobné zkušenosti mají i ve Službách města Pardubic (SMP). Výrazněji ušetří na posypovém materiálu a pohonných hmotách.
„V průměru utratíme za zimní údržbu asi tři miliony korun měsíčně. Letos ovšem každý měsíc uspoříme zhruba 1,5 milionu. Pokud naši pracovníci nemusí provádět zimní údržbu, tak se mohou věnovat běžné údržbě komunikací či výkopovým pracím," uvedla mluvčí Služeb města Pardubic Světluše Pozníková.

Služby odklízení sněhu vždy fakturují městu, takže z jarního počasí může mít radost i správce městské kasy.
Třeba pátý pardubický městský obvod využívá teplého počasí na práci v ulicích. Pracovní čety se pustily do úklidu a drobných oprav komunikací, chodníků i městského mobiliáře.
„Už od začátku roku děláme pravidelné obchůzky obvodu a hledáme, kde je třeba něco opravit či uklidit. Projít se obvodem je rozhodně účinnější, než sedět a čekat, co se náhodou objeví," podotkl starosta pátého obvodu Jiří Hájek.

Úprava zeleně

Příznivé počasí umožnilo četě věnovat se  místo úklidu sněhu například úpravě městské zeleně. „Je nám jasné, že sami nedokážeme vše odhalit. Proto vyzývám občany obvodu, aby nám posílali své připomínky k závadám, které je třeba opravit. Tyto podněty se budeme snažit postupně vyřizovat," sdělil Hájek.