„Máme kalamitní stav, který byl vyhlášen pro okresy Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou a Náchod. Teď na vás vážně nemáme čas,“ potvrdil dispečer společnosti Správa a údržba silnice Hradec Králové.

Kolony aut uvízli na mnoha silnicích, některé tahy musela uzavřít policie. Vážná situace je například na hlavní komunikaci z Hradce Králové do Jičína. „Jsou tam několikametrové závěje, lidé jsou ve vozech uvěznění zhruba dvacet hodin. Žádáme řidiče, aby raději vůbec nevyjížděli. V okamžiku, kdy někde zapadnou, znemožní průjezd silničářů,“ uvedl operační důstojník policie.

Další lidé jsou podle policistů uvěznění ve svých vozech na silnicích mezi Lejšovkou a Smržovem a mezi obcemi Chlum a Máslojedy. „Dálnice i stará silnice na Prahu zatím jezdí, ale to se může každou chvíli změnit,“ řekl policista.

V Hradci Králové pomáhají technickým službám s likvidací bílého nadělení soukromé firmy. Přednost mají hlavní tahy, linky městské hromadné dopravy a příjezdové cesty ke zdravotnickým zařízením.

„Venku je všechno, co má ruce a nohy. Teď je tam zhruba 200 lidí, včetně zaměstnanců různých společností s jejich vlastní technikou. V ulicích je kolem 30 nákladních vozidel a třiceti mechanismů na nakládku sněhu, tucet traktorů s pluhy, čtyři sypače s radlicemi i sněhovou frézu. Sníh zatím vozíme na nábřeží Orlice,“ dodal Tomáš Pospíšil z technických služeb.

Nezastaví se ani profesionální a dobrovolní hasiči. Do sobotního rána zasahovali na Hradecku u šestnácti dopravních nehod. V pátek večer například pomáhali s vyproštěním kamionu, který uvízl v kopci ve Stračově – Klenicích a zastavil veškerou dopravu. Po půlnoci vyprošťovali posypový vůz Správy a údržby silnic, který uvízl na silnici mezi Skalicí a Čibuzí.

„Během noci a dnešního rána pomáhali desítce řidičů osobních vozidel ze závějí, ale také vyprošťovali dva autobusy, které zapadly nebo skončily v příkopech u Černilova a Stěžerách,“ uvedla mluvčí hasičského sboru Martina Žahourková. Hasiči také upevňovali uvolněné plechové podhledy na střeše čerpací stanice v Koutníkově ulici v Hradci Králové.

Ve 13 hodin by měl v Hradci Králové kvůli sněhové kalamitě zasedat krizový štáb.

Více o sněhové kalamitě v České republice se dočtete ZDE.