Novoroční služba se zdravotníky a lékaři na výjezdovém stanovišti Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje v Pardubičkách byla letos velice pestrá. Nahlédněte s námi v reportáži do práce těch, kdo se o silvestrovské noci starali o zdraví a životy. Ne vždy je to vděčná a bezpečná činnost.

Na základnu přicházím poslední den roku po šesté hodině večer zároveň s nastupující směnou. Jsou to tři dvoučlenné posádky sanitek a lékařské vozidlo. V Pardubicích slouží ještě posádka Dukla, kde je sanitka s lékařem. Zatím je klid a tak je čas věnovat se mezi papírováním i příjemnější části večera – mazání chlebíčků. První náš výjezd přichází asi o půl sedmé. Domácí hádka skončila řeznou ranou na ruce. Zraněná žena musí do nemocnice na šití. Je opilá, ošetření odmítá a k záchranářům se nechová zrovna mile. Nebude ten večer první. Zatím je ale relativní klid a žádné dramatické události se neřeší. Před třiadvacátou hodinou jede posádka do Husovy ulice ke kolapsovému stavu mladé ženy, další jde vyšetřit vyrážku u mladého muže. Před dvanáctou hodinou se místo příprav na půlnoc jdeme podívat ven. Začíná mrholit a teplota padá pod bod mrazu. Venku se začíná tvořit náledí.

Od půlnoci náledí

Těsně před půlnocí také vyjíždíme na první případ, který se bude v různých variacích objevovat celý večer: zranění po pádu v kombinaci s alkoholem. Ať už to jsou podvrtnuté nohy, rozbité hlavy nebo vyražené zuby, se kterými do nemocnice převážíme 27letou ženu turecké národnosti.

Sanitka s námi zejména v zatáčkách plave. Řidiči jsou profesionálové a tak přizpůsobují jízdu podmínkám. Důležité je dojet v jednom kuse. Znamená to ale prodloužení dojezdové doby po celém Pardubickém kraji. A to ve chvíli, kdy je sanitek potřeba každou chvíli. Ale nedá se nic dělat, počasí si nedá poroučet a bezpečnost posádek i pacientů má přednost.

Mrzačící petardy

S půlnocí začíná doslova pyrotechnická sezona. Úrazy pyrotechnikou jsou v krátké době tři. První vyjíždí posádka do Svinčan. 29letý muž po zásahu pyrotechnikou dostal zásah přímo do obličeje. Má roztrženou levou tvář směrem od úst k k uchu, popáleniny obličeje a také ruky a na nic si nepamatuje. Podle zranění zřejmě zapaloval rachejtli a místo výletu na oblohu vybuchla už u země.

Ustřelené prsty

Naše posádka jede ve stejný čas před Českou hospodu do Pardubic. Tam nás čeká 40letý muž, který se pokusil sebrat zapálený dělobuch ze silnice. Prý měl jen pět piv, ale zdravotníkům dá dost práce jej usadit, ošetřit a připravit k převozu. Z prstů pravé ruky mu visí cáry. Tři doktoři na něm v nemocnici pracují desítky minut. Přišel o prostředník a část druhého prstu. Další muž v ulici Mladých má po výbuchu petardy větší štěstí. Stěžuje si jen na necitlivost v prstech. Ukáže se, že vyvázl jen se zlomeninu ukazováku.

Boj po telefonu

Své zažívají krom výjezdových posádek také pracovníci dispečinku. Telefonáty z Pardubického kraje přijímají tři operátorky, které to nemají lehké. Dostat z často opilých volajících dostatek údajů, aby mohla sanitka vůbec vyrazit, chce notnou dávku trpělivosti a zkušeností.

Telefonní centrála linky 155 vyřizuje hovory z celého Pardubického kraje. Někdy to chce svatou trpělivost.

Napadený strážník

Je hodina po půlnoci a začíná „špička" která pozvolna končí kolem třetí hodiny. V nemocnici na příjmu potkáváme jednu z hlídek pardubické městské policie. Strážník vede na ambulanci kolegu z Nového Bydžova. Hlídka tamní městské policie převážela na záchytku zadrženého pachatele, který strážníka kopl do hlavy. Po příjezdu do Pardubic se kolegy z Bydžova, který silně otřesen nedokázal už ani sám jít, ujali pardubičtí strážníci a převezli jej k ošetření.

Nezanedbatelnou kapitolou večera jsou takzvané psychiatrické diagnózy a výjezdy. Posádka vyjíždí k muži do Rohoznice, který se nedokáže uklidnit, má zrychlený dech i k seniorce s Alzheimerovou chorobou. Jedna posádka jede k Přelouči přemlouvat sebevraha, který se chce vrhat pod vlak. A opět vyjíždí posádka také do Svinčan. Tentokrát nejde o úraz pyrotechnikou, ale následky rvačky. Zraněný dostal ránu do obličeje, ale pod vlivem alkoholu neustále utíká.

Konce roku nedožil

Ještě před Silvestrovskou půlnocí vyjíždí lékař na ohledání zemřelého staršího muže. Příčinou úmrtí je dlouhodobé těžké onemocnění. Co otáčet se před půlnocí má i posádka z Vysokého Mýta, která závodí s časem. Do fakultní nemocnice v Hradci Králové převáží muže, kterého v Chocni někdo na ulici pobodal nožem do břicha. Pacient pod vlivem alkoholu ztratil velké množství krve, posádka ho ale předává chirurgům živého.

Klidnější než vloni

Hektické tempo výjezdů, kdy se mezi první a třetí hodinou ráno některé sanitky v Pardubicích ani nestíhaly vracet na základnu a doplňovat materiál, pomalu končí o půl čtvrté. Podle záchranářů byl ale ten letošní Silvestr prý o maličko klidnější, než ten loňský…