Sezona, které se každý psí útulek obává, je určitě povánoční období. V ten čas totiž přicházejí do útulku jak zvířátka, která se stala nevhodným dárkem, tak i pejsci, které do útulku přivádí silvestrovská pyrotechnická produkce.

„Zatím máme štěstí, tahle vlna se nám letos vyhýbá a snad se ani nedostaví,“ říká jedna z brigádnic v pardubickém útulku Klára Lakomá.
Přesto má pardubický útulek problém. Pejsků je v něm hodně i tak. „Máme jich tu třicet, ty větší jsme ubytovali v prázdných stáních pro koně,“ uvádí Klára Lakomá.

Co se týká „silvestrovských“ psů, pardubický útulek přece jen netvoří výjimku.
„Měli jsme tu na jeden den pejska, ale toho si v pátek vyzvedl jeho majitel. Měl ho sice zavřeného na půdě, aby vyplašený neutekl, ale prvního ledna jej pustil ven. Bohužel právě ve chvíli, kdy někdo začal znovu odpalovat petardy a k nám jej pak přivedla městská policie,“ popsala jeden případ Klára Lakomá.

„S naší Baruškou to o Silvestru řešíme tak, že si vezmeme deku a zavřeme se do koupelny, protože je lekavá a ty výbuchy nejsou nic pro ni,“ svěřila se se svou metodou čtenářka Lucie Kuklová.

Pracovníky útulku naopak potěšil zájem o pejsky, který neustal ani o svátcích.

„Čtyřiadvacátého prosince si u nás lidé vyzvedli jedno štěňátko a jednoho šarpeje. A nejen to. Přišlo také několik lidí s dárečky. Většinou to jsou granule nebo konzervy a nejrůznější pamlsky, ale dostali jsme i nabídku peněz na nákup potřebných věcí, což bychom rádi využili třeba na nákup plastových pelechů pro větší psy, které jsou naneštěstí dost drahé. Všem nám samozřejmě udělalo radost, že ani o Vánocích lidé na zvířátka nezapomněli a rádi bychom za vše poděkovali,“ vzkazují z útulku.