„Pomohli jsme si sami, pomohlo hlavně město, kraj, sponzoři i dobrovolníci, pomohl nakonec i stát,“ řekla ředitelka chrudimského Centra sociálních služeb a pomoci Dana Pilařová.

Toto zařízení přitom není pobytové, senioři tu žijí v nájemních bytech a vedení jim tak nemůže zakázat návštěvy. A v tom je riziko. „Třeba naše doporučení, aby byly návštěvy omezeny na minimum a jídlo příbuzným sem místo celé rodiny nesl jen jeden člověk, nedodržují všichni. Stejně tak je pár klientů, kteří si chodí nakupovat sami, ačkoliv jim nabízíme kompletní potravinové balíčky,“ uvedla Pilařová.

Nákaze nezabráníte

Obavy panují i v pobytových zařízeních, kde jsou přitom nařízení velmi restriktivní včetně zakázaných návštěv. Přesto možné nákaze nelze stoprocentně zabránit. Viry na površích zůstávají delší dobu aktivní, stačí neopatrné sundání roušky, vzápětí dotyk s jiným předmětem denní potřeby… Pečovatelky navíc jezdí z práce domů, musí na nákup, používají dopravní prostředky a podobně.

„Všichni ale děláme, co můžeme, jsme nejopatrnější, jak jen to jde,“ shodují se pobytová zařízení v kraji oslovená Deníkem.

„Totální izolace od světa, pokud nepřijde plošná nákaza a karanténa celého zařízení, pro nás není řešením. Jak dlouho by měla dobrovolná izolace trvat, co bude za měsíc? Nepředpokládám, že nákaza pak zmizí. I při rozvolňování podmínek pro veřejnost bude u nás restrikce zřejmě ještě trvat, riziko zavlečení nákazy tím neskončí,“ poznamenal šéf Sociálních služeb města Pardubic Petr Krejčí.

Stejně jako řada dalších si ale pochvaluje mnohem lepší distribuci ochranných pomůcek. Spotřeba je ovšem obrovská, ústavy si nedělají velké zásoby. Už mají ale zajištěné kanály nepřetržité distribuce. „S tím,co máme, vydržíme dva dny. Ale ten pravidelný přísun teď konečně funguje,“ uvedla ředitelka Centra sociální pomoci v Litomyšli Alena Fiedlerová.

Hraběcí rady

Problém mají ústavy pouze s nařízeným vyčleněním části kapacit pro nakažené klienty. Tam kde to nelze vyřešit stavebně oddělenými prostory, jsou ve hře například jednolůžkové pokoje.

Jak by ale situaci v případě karantény řešili personálně, to zatím ředitelé zařízení nevědí. Už dříve označili některá doporučení z vlády za hraběcí rady bez znalosti problematiky.