„Náš klub je relativně jeden z nejstarších v republice,“ představuje pořadatele tradiční výstavy Jaroslav Pech, člen výboru Klubu skalničkářů Pardubice.

„Dneska máme zhruba osmdesát pět členů, zachycuje to v podstatě celý východočeský kraj, od Železného Brodu, po Holice, Dobrušku, Náchod, Trutnov, Hradec Králové a Pardubice, kde je samozřejmě nejvíce členů.“

Výstava, v pořadí druhá jarní, je opět prodejní a skalničkáři na ní nabízejí své přebytky. Podle pana Pechy jsou zhruba o polovinu levnější než v kamenných obchodech. „Ale jsou to vlastně výjimečné rostliny, které v supermarketech nenajdete. A jsou to rostliny, jež jsou podstatně vitálnější, protože v supermarketech jsou dovážené dneska hlavně z Holandska, které jsou pěstovány ve skleníkách a na chemickém materiálu,“ zdůrazňuje skalničkář, který hned každému poradí, jak se o konkrétní rostlinu starat. „Jak bývá na Západě zvykem, lidé si nakoupí rostliny na jaře, přežijí jeden rok, „zatančí“ jedno léto a tím končí. Na jaře si zase koupí nové. Kdežto u nás je zájem, aby kytky vydržely, proto jsou od začátku pěstovány venku v přírodních podmínkách a jsou to opravdu „držáci“. To je ten podstatný rozdíl,“ dodává.

Letošním hitem jsou podle Jaroslava Pechy bílé a bělomodré hořce. V sortimentu je ale dalších několik set druhů rostlin. Kdo chtěl však ulovit opravdu ojedinělé kousky, vydal se na výstavu, která potrvá až do pátku, hned ráno.