Na první ročník Evropského poháru ve freestyle na koloběžkách se do Pardubic vydalo šest desítek závodníků z několika zemí – Francie, Rakouska, Polska, Lotyšska, Nizozemí, Slovenska a samozřejmě také z České republiky.

Není bez zajímavosti, že právě český jezdec Martin Nogol, který byl také pořadatelem mezinárodního závodu spojeného s propagací moderních adrenalinových sportů, je mistrem světa na koloběžce. Tohoto velkého úspěchu dosáhl letos ve Švýcarsku.

„V koloběžkách se zatím u nás konal jenom jediný závod, a to vloni v Havířově. Byla to taková startovací etapa těchto závodů,“ uvedl provozovatel pardubického skateparku Fána Solař. „V takovém formátu jako tady v Pardubicích je první.“ Z příbuzných adrenalinových sportů jsou tedy koloběžky zatím nejméně rozšířeny, Fána Solař odhaduje, že se u nás „derou na světlo“ teprve poslední tři čtyři roky. Šikovný trénovaný jezdec pak na nich dokáže věci pro běžnou veřejnost nepochopitelné. Skoky na rampě, kdy borec ve výskoku roztočí řídítka, zdolávání zábradlí a další libůstky. Pády nejsou žádnou zvláštností. Jezdci na koloběžkách s nimi ale počítají a i při závodech se jistí přilbou.

I nahodilí diváci mohli během závodů rychle postřehnout, že koloběžky se lišily ve velikosti kol. „Menší kolečka jsou určena na streetové disciplíny a velká kolečka do ramp,“ objasnil jejich určení správce areálu. Ten s blížící se zimou pociťuje útlum náporu mládeže a očekává, že sezona se opět rozjede s jarem.