Skauti a skautky již tradičně třídí obaly od čokolád, plechovky nebo víčka od jogurtů, aby je zabalili do koule. S tou pak šestičlenné týmy závodí v rozmanitých disciplínách, jako je běh s koulí na nose, shazování kuželek nebo štafeta. Soutěží se i v hmotnosti dovezeného hliníku, loni ho skauti nasbírali 180 kilogramů.

Název akce ALKO je zkratkou ze slov alobalová koule. Pardubické skautské středisko Polaris ji pravidelně pořádá na oslavu Dne Země.
Její hlavní náplní je závod, ale na „Kuňce“ se děti mohou zúčastnit mnoha doprovodných sportovních aktivit či her zaměřených na ekologii. Večer po vyhlášení čeká účastníky dobrodružná hra.

Cílem programu je vést děti hravou formou k ekologickému uvažování. Některé skautské oddíly se závodu účastní pravidelně po několik let. Hliník tak sbírají nejen děti, ale třídí se i v rodinách a u kamarádů. Díky tomu stále více hliníkového odpadu nekončí na skládkách, ale ve sběrných dvorech. To umožňuje jeho recyklaci, která je výhodnější a šetrnější k přírodě, než získávání hliníku z bauxitové rudy.
„Skauti z Čelákovic patří mezi pravidelné účastníky závodu. Na Kunětickou horu jich vždy přijede kolem třiceti. Závodí za ně tedy hned několik týmů, z nichž má každý vlastní alobalovou kouli. Do soutěže o největší sběrače přivezou spoustu hliníku navíc, takže ve sběrně se pak diví, že spolu s kilogramy plechu vezeme staré hliníkové nádobí nebo součástky z motorů. A ptají se, jestli se stěhujeme do Humpolce,“ říká o sběru hliníku Martin Koudelka, vedoucí přípravného týmu.

Otevření centra

Letos je závod jednou z akcí, která doprovází zahájení provozu nového Skautského centra Vinice v Pardubicích. Jeho brány se slavnostně otevřou 24. dubna,  tedy v den, kdy vrcholí oslavy stého výročí českého skautingu.
Skauti pořádají během Skautského dne století mnoho malých akcí po celé zemi. Vyrazí do ulic, škol a svých zaměstnání s typickými skautskými šátky na krku.