VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skauti mají pod 'Kuňkou' soutěžit s koulemi

Kunětická hora – Tři stovky dětí budou v sobotu pod Kunětickou horou soutěžit s koulemi, vyrobenými z nasbíraného hliníkového odpadu.

20.4.2012
SDÍLEJ:

Kunětická hora.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Skauti a skautky již tradičně třídí obaly od čokolád, plechovky nebo víčka od jogurtů, aby je zabalili do koule. S tou pak šestičlenné týmy závodí v rozmanitých disciplínách, jako je běh s koulí na nose, shazování kuželek nebo štafeta. Soutěží se i v hmotnosti dovezeného hliníku, loni ho skauti nasbírali 180 kilogramů.

Název akce ALKO je zkratkou ze slov alobalová koule. Pardubické skautské středisko Polaris ji pravidelně pořádá na oslavu Dne Země.
Její hlavní náplní je závod, ale na „Kuňce“ se děti mohou zúčastnit mnoha doprovodných sportovních aktivit či her zaměřených na ekologii. Večer po vyhlášení čeká účastníky dobrodružná hra.

Cílem programu je vést děti hravou formou k ekologickému uvažování. Některé skautské oddíly se závodu účastní pravidelně po několik let. Hliník tak sbírají nejen děti, ale třídí se i v rodinách a u kamarádů. Díky tomu stále více hliníkového odpadu nekončí na skládkách, ale ve sběrných dvorech. To umožňuje jeho recyklaci, která je výhodnější a šetrnější k přírodě, než získávání hliníku z bauxitové rudy.
„Skauti z Čelákovic patří mezi pravidelné účastníky závodu. Na Kunětickou horu jich vždy přijede kolem třiceti. Závodí za ně tedy hned několik týmů, z nichž má každý vlastní alobalovou kouli. Do soutěže o největší sběrače přivezou spoustu hliníku navíc, takže ve sběrně se pak diví, že spolu s kilogramy plechu vezeme staré hliníkové nádobí nebo součástky z motorů. A ptají se, jestli se stěhujeme do Humpolce,“ říká o sběru hliníku Martin Koudelka, vedoucí přípravného týmu.

Otevření centra

Letos je závod jednou z akcí, která doprovází zahájení provozu nového Skautského centra Vinice v Pardubicích. Jeho brány se slavnostně otevřou 24. dubna,  tedy v den, kdy vrcholí oslavy stého výročí českého skautingu.
Skauti pořádají během Skautského dne století mnoho malých akcí po celé zemi. Vyrazí do ulic, škol a svých zaměstnání s typickými skautskými šátky na krku.

Autor: Redakce

20.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
10

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO
10

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Pardubicko - Pardubická policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po Jaroslavu Malimánkovi.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení