V pátek večer proto ze střechy objektu začal stoupat dým – pochopitelně jen z připravené dýmovnice. Pro hasiče tím ale začalo překvapivé cvičení.

"Než naše jednotka dojela na místo, byli kluci přesvědčení, že je to doopravdy. Cvičení jsme před nimi při plánování utajili. Věděli o něm jen dobrovolní hasiči z Lázní Bohdaneč, kteří pro nás připravovali scénář a na scénu dorazili později jako posila," vysvětlil velitel Libišanských hasičů David Dlesek.

Dvojice libišanských hasičů mezitím stoupala s hadicemi na střechu zjistit, jak velký je rozsah "požáru".

Zdroj: @SejkPcePhoto/Jiří Sejkora

"Jsme tu široko daleko největší hala, plná papírových věcí. Hasiči nás požádali o možnost cvičení my na to rádi přistoupili. Riziko požáru tu může být a my jsme rádi, když místní hasiči vědí, jak to u nás vypadá a jak by probíhal zásah. To je ku prospěchu oběma stranám. Kdo je připraven, není překvapen," říká Jan Starecki, jednatel firmy Stil Trade, která takto vyšla hasičům vstříc.


Ve skladovací hale, která přes silnici stojí u novostaveb rodinných domů, leží především papírenské zboží: diáře, kalendáře, tašky, balící materiál, ale poslední dobou také školní potřeby včetně aktovek. K papíru tak na seznam možných hořlavit přibyl i textil, který by v případě požáru produkoval množství kouře.

Součástí cvičení ale není jen tahání hadic. Hasiči mají za úkol prohledat objekt. I to má své důvody – jednak je to obvyklá praxe a v případě zásahu v případě skutečného zásahu budou přibližně znát rozložení místností.

"Běžně tu bývá patnáct až dvacet zaměstnanců. Většina ve skladu, ale je tu i administrativní část. Riziko, že by se někdo zapomněl, nebo zůstal uvězněn, tu může být. S hasiči jsme právě domluveni, že v objektu jeden nebo dva zaměstnanci k dohledání zůstanou," popisuje Starecki.

"Není to běžná situace, do které se jako jednotka dostáváme, o to cenější pro nás je ta zkušenost. Cvičení dopadlo dobře. Co jsme udělat měli, jsme udělali, našli se samozřejmě nějaké drobné chyby, ale od toho je to cvičení," dodal David Dlesek.