Ostřílený sociálně demokratický politik, který kromě nejvyšší krajské funkce prošel jako starosta, poslanec, ministr a senátor za uplynulých třicet let mnohými volbami, se vyšvihl ze čtrnáctého, nevolitelného místa na kandidátce 3PK na třetí pozici a získal zastupitelský mandát.

Voliči Martínka zakroužkovali více než osmnáctsetkrát. Více preferenčních hlasů dostal už jen současný hejtman Martin Netolický a oblíbený letohradský starosta Petr Fiala. „Díky vám, přátelé, se stal zázrak. Dosáhli jsme úžasného výsledku,“ poděkoval po sečtení hlasů Radko Martínek.

Naopak poraženým letošních krajských voleb jsou komunisté. Dosud měli v zastupitelstvu pět mandátů, neobhájili však ani jeden. Kromě lídra Jana Foldyny, neuspěla ani Hana Horská, která v těchto i minulých volbách získala KSČM nejvíce preferenčních hlasů.

Skok z posledních parlamentních voleb nezopakoval poličský starosta Jaroslav Martinů, který jako jediný kandidát ODS postoupil před třemi lety do sněmovny ze šestého místa. Do krajských voleb kandidoval na třinácté pozici.

Velké ambice měla ve volbách koalice Soukromníků, kteří se spojili s Trikolórou. Lídr Petr Bajer se s předsedou Václavem Klausem mladším dokonce vsadil, že pokud koalice nezíská aspoň pět procent, vykoupe se den po volbách v rybníku Opatovec na Svitavsku. V opačném přídě měl zamířit do chladných vod nádrže předseda Klaus. „Sázku jsem dodržel a nebylo to tak strašné,“ okomentoval Bajer koupací video na facebooku.

Hořkou pilulku neúspěchu museli v Pardubickém kraji spolknout i kandidáti Okamurovy SPD. Před branami krajského zastupitelstva, stejně jako po minulých volbách, zůstali jak poslanec a dvojka kandidátky Jiří Kohoutek, tak rovněž lídr Tomáš Fadrný.