Ve městě perníku včera odstartovala Letní sportiáda Základní školy a Praktické školy Svítání.
Tato akce je věnována dětem se zdravotním postižením a jejich zdravým vrstevníkům, pro které je připravena pestrá prázdninová zábava.
Po symbolickém zapálení „olympijského" ohně se uskutečnila první klání v šestiboji. Odehrála se na ledě malé haly pardubické ČEZ Areny.

Konečně se dočkali!

„Zatímco konec uplynulého pracovního týdne patřil zahajovacímu ceremoniálu olympijských her v Londýně, včera jsme se i my dočkali nejočekávanější sportovní události tohoto roku – Letní sportiády Svítání," sdělila ředitelka pardubické školy Svítání, senátorka Parlamentu České republiky Miluše Horská.

„Ceremoniál se konal za podpory čestného sportovního výboru, jehož členy jsou například herec a moderátor Pavel Nový, zpěvák skupiny Ready Kirken Michal Mráz, zástupci Pardubického kraje i města Pardubic či hráči klubu Závodní hokejová. Ti se v lední úpravě hry čára, kdy žáky sedící na bobech odstrkávali na cíl, snažili získat pro svá družstva první body. Děti je pak na čas oblékaly do hokejové výstroje," konstatovala Michaela Spurná, která program her připravuje.

Následující dny se smíšená družstva závodníků utkají v atletických disciplínách, hokeji, boccia-curlingu, moderním pětiboji či závěsném kuželníku. Na závěr her se soutěžící vydají na Severní pól, kde na ně bude čekat sladká ledová odměna.

Nová přátelství

Sportovního klání se zúčastní kromě žáků školy Svítání 
také dětské domovy z Pardubic a Holic či členové skautského oddílu ze Slatiňan.
„Sportiáda umožní navázat přátelství, která by v běžném školním roce nevznikla. Děti budou mít možnost naučit se společně komunikovat a brzy zjistí, že se mohou obohacovat navzájem. Učí se přijímat své rozdílné schopnosti a vzájemně se podporovat. Ostych a soucit s handicapovanými se tak může proměnit ve spolupráci. Vítěz není důležitý," zdůraznila Miluše Horská.

Letošní ročník je již druhý v pořadí. Hry budou pokračovat celý tento týden, který by měl jak dětem, tak dospělým přinést plno nových zážitků. (iko)