Pokud se podaří ve městě postavit nové muzeum cyklistiky a motokrosu, bude mít netradiční a moderní podobu.

Zastupitelé vybrali k dopracování architektonickou studii číslo jedna, energeticky nenáročnou stavbu, kdy hmota samotného muzea bude skryta za terénními náspy a parkovou úpravou. Viditelný bude jen vstup z Holubovy ulice a částečně i zadní fasáda, kde je v zatravněném náspu průrva s prosklenou stěnou.

Muzeum je navrženo jako sestava dvou válcových hmot různých průměrů 
s plochou, převážně pochozí střechou. „Motiv kruhů nebyl zvolen náhodou. Kolo, kruh, osa, řetěz, výplet kola jsou přetransformovány ve výrazné architektonické prostředky," vysvětlili tvůrci studie z Ars Fabrica.

„Studie se nyní dopracovává do podoby, ve které může být použita k podání žádosti o evropskou dotaci," uvedl místostarosta Holic Petr Bajer. Stavba budovy muzea by měla stát kolem 15 milionů korun. Tato suma ale nezahrnuje náklady na expozici, úpravy okolí ani stavbu parkoviště u objektu. Město požádá o příspěvek i Pardubický kraj.

Na počátku aktuálních úvah o založení muzea cyklistiky a motokrosu byl dar holického rodáka Zbyňka Šimka, 50 replik historických vývojově přelomových bicyklů. Kromě nich by
v budově mělo být umístěno také 10 motocyklů a replika startovacího zařízení. Součástí má být i prostor po expozici z historie města Holice, jejíž obměna se předpokládá každý rok. Po venkovním rampovém schodišti se návštěvníci dostanou také na střechu muzea. Její použití by se mělo stát vítaným zpestřením.