Dokumentární cyklus České televize Skryté skvosty vypráví o méně známých památkách. Diváky po nich provází herec Jaroslav Plesl. Novou sérii začne vysílat Česká televize ve čtvrtek 7. března. První zastávkou bude Kunětická hora u Pardubic.

Dokumentární cyklus Skryté skvosty jste na obrazovkách Česká televize mohli poprvé vidět na jaře 2022. Nyní je připraveno deset nových dílů. „V každém z nich se seznámíte s jednou méně či více známou památkou Čech, Moravy i Slezska,” pozval Národní památkový ústav, který s Českou televizí na projektu spolupracuje.

Skrytý skvost Kunětickou horu můžete vidět ve čtvrtek 7. března ve 21.20 hodin na programu ČT2. Repríza pořadu je naplánována na 13. března v 18 hodin opět na ČT2.

Kunětická hora vloni zaznamenala rekordní návštěvnost. Památkáři v roce 2023 dokončili druhou etapu oprav hradu. V severním křídle hradního paláce se návštěvníci díky nové dřevěné konstrukci dostanou až do úrovně druhého patra, odkud je výhled na hrad a jeho okolí. Ve spodní části někdejšího královského sálu je možné na novém dřevěném pódiu pořádat kulturní akce.

Veřejné jednání k Wonkově mostu v Pardubicích
Wonkův most se brzy dočká opravy. Od června začne dopravní omezení

Proměnu podstoupilo i jižní křídlo. Byl upraven povrch palácového nádvoří a obnoveny historické omítky, restaurátoři odkryli například rudkové graffiti ještě z doby Pernštejnů. Byly zrestaurovány kamenické prvky, opravily se elektrické rozvody a přibylo osvětlení. V expozicích věnovaných parforsním honům jsou slyšet jezdci a štěkot psů, ve zbrojnici řinčení zbraní a kovářská dílna.

Hrad Kunětická hora zahájí letošní návštěvnickou sezonu 28. března.

Mohlo by vás zajímat: Stavba ani vandalové je nezastaví. Železniční muzeum v Rosicích chystá novinky

Zdroj: Čížková Nikola