TOMÁŠ DVOŘÁK

Redakce Pardubického deníku se na chvíli proměnila v Babylon. A to díky slavnému česko-americkému spisovateli, režisérovi a scénáristovi Janu „Chicago" Novákovi.

Občan Havel, ale i Formanův Valmont

Uznávaný tvůrce, který má na svém kontě řadu úspěšných scénářů k oceňovaným filmům (například Formanův Valmont či Báječná léta pod psa) a pozoruhodných dokumentů (třeba Občan Havel přikuluje, Občan Havel jeden na dovolenou nebo také Pušky, puky, pivo a psi), si k nám do redakce pozval cizince žijící v Pardubickém kraji, aby je vyzpovídal, jaký mají vztah k Pardubicím a pivu.

Cizinci z Brazílie, Kolumbie i Francie

V našich novinách se tak v jeden čas sešli vyslanci z Brazílie, Chile, Ekvádoru, Kolumbie, Francie a Španělska, kteří tu takřka bezchybnou nebo naopak trochu lámanou, ale roztomilou češtinou vyprávěli o svém vztahu k městu perníku a zlatavému moku.
„Šlo o natáčení dokumentárního filmu o Pardubicích a pivu," upřesnil pro Deník Jan „Chicago" Novák.

„Cizinci, s nimiž jsme měli možnost v prostorách Pardubického deníku točit, byli bezvadní," pochvaloval si výběr respondentů slavný tvůrce.
A jak se líbilo natáčení cizincům? Nejprve na nich byla vidět trochu tréma, že budou muset česky odpovídat na zvídavé otázky a ještě k tomu před kamerou, ale nakonec to všichni zvládli přímo bravurně a ještě si v pauzách mezi natáčením stihli příjemně poklábosit i „vygooglit" informace o tvůrcích dokumentu…

Pivo a Pardubice? Jde to k sobě

A proč zrovna toto téma? „Zrodilo se díky spolupráci s provozovatelem Pardubického letního kina Janem Motyčkou a Pardubickým pivovarem. Baví mě na něm nejvíc to, že se ptáme lidí ze všech možných oborů a společenských úrovní na jednu či dvě klíčové otázky, kdy si dali první pivo a co mají spojeného s Pardubicemi. Vzniká tak mozaika hlasů, která by měla toto město a jeho obyvatele nějak vystihovat," pokračoval režisér nově vznikajícího snímku.

Ten by měl být hotový do začátku letních prázdnin. „Premiéra bude s největší pravděpodobností v Pardubickém letním kině Pernštejn nebo přímo v areálu Pardubického pivovaru," nechal se slyšet Jan „Chicago" Novák.
„V Pardubicích jsme byli točit zatím dvakrát a pokaždé to byla velmi zajímavá setkání. Asi nejsilněji na mě zatím zapůsobil rozhovor s nevidomým flašinetářem Dominikem Rumpíkem," prozradil autor dokumentu.

„Mluvili jsme i s člověkem, který byl evidentně čerstvě propuštěný z vězení a měl radost, že jsme mu za rozhovor věnovali dárkové balení piva. Natáčeli jsme rovněž v domě, kde bydlí Romové, ale také třeba s hokejovým trenérem Pardubic Milošem Říhou," vyjmenoval všestranně nadaný umělec.

Dokument by měl mít zřejmě 26 minut

„Už v tuto chvíli máme velké množství materiálu. Naše prvotní představa byla, že půjde o patnáctiminutový dokument. Myslím si, že nakonec bude delší, i když určitě není naší ambicí natočit celovečerní snímek. Televize má ráda stopáž 26 minut, takže předpokládám, že zhruba takovou délku nakonec bude mít," přemítal Jan „Chicago" Novák.

Vizitka Jana „Chicago" NovákaJan „Chicago" Novák se narodil 4. dubna roku 1953 v Kolíně. Je známým česko-americkým spisovatelem, režisérem, scenáristou a dramatikem. Jeho rodina v roce 1969 emigrovala přes Rakousko do Chicaga. Debutoval povídkovou sbírkou Striptease Chicago. Jeho román Miliónový jeep byl velmi příznivě přijat. Získal Carl Sandburg Award pro chicagské autory a Friends of Literature Award. Jako scénárista spolupracoval s režisérem Milošem Formanem na oceňovaném filmu Valmont. Napsal též scénář k úspěšnému českému snímku Báječná léta pod psa, podílel se na scénáři k snímkům Šeptej a Nejasná zpráva o konci světa. Je spoluautorem Formanovy autobiografie Co já vím?. Jeho rozsáhlé zpracování příběhu bratří Mašínů pod názvem Zatím dobrý získalo cenu Magnesia Litera za Knihu roku 2004. V roce 2005 natočil společně se svým synem Adamem dokument Občan Havel jede na dovolenou. V roce 2009 pak následoval titul Občan Havel přikuluje. V roce 2007 obdržel Jan Novák Cenu Josefa Škvoreckého za román Děda. V roce 2009 se uskutečnila premiéra slovenského filmu Nedodržený slib natočeného podle jeho scénáře. Na svém kontě má rovněž dokument Pušky, puky, pivo a psi.